Poważna dziura w zabezpieczeniach FaceTime pozwalała podsłuchiwać i podglądać innych. Apple wyłączyło grupowy FaceTime i obiecało rozwiązać problem do końca tygodnia

Tomek Czech   29 stycznia 2019

To jeden z najpoważniejszych błędów zabezpieczeń w historii Apple, prawdopodobnie najpoważniejszy związany z (tak ważną dla firmy z Cupertino…) ochroną prywatności – okazało się, że luka w zabezpieczeniach grupowego FaceTime pozwalała podsłuchiwać i podglądać osoby, do których dzwoniliśmy, zanim odebrały połączenie lub nawet jeśli je odrzuciły! „Pozwalała”, bo Apple dzisiaj wyłączyło grupowy FaceTime na całym świecie.

berrolia

Jak to wyglądało w praktyce? Jeśli podczas próby połączenia z drugim użytkownikiem wybraliśmy opcję „dodaj osobę do rozmowy” i dwukrotnie dodaliśmy nasz własny numer, mogliśmy słyszeć dźwięk z mikrofonu osoby, do której dzwoniliśmy, nawet jeśli nie odebrała ona połączenia.

Podobnie sprawa wyglądała z połączeniami FaceTime wideo – kamera aktywowała się w momencie, gdy osoba, do której dzwoniliśmy odrzuciła nasze połączenie przyciskiem Włącz/Wyłącz.

Nie wiadomo, kiedy do iOS wdarł się ten błąd. Jeden z użytkowników Apple twierdzi, że odkrył go i zgłosił firmie z Cupertino 20 stycznia, czyli dziewięć dni temu.

Dzisiaj rano, po tym, gdy informację o luce w zabezpieczeniach zaczęły podawać największe media, Apple całkowicie wyłączyło grupowy FaceTime.

Apple oficjalnie oświadczyło, że zidentyfikowało błąd i obiecało go naprawić przez udostępnienie aktualizacji oprogramowania, która ma się pojawić do końca tygodnia.

Zobacz teżNeonet mocno tnie ceny wielu modeli iPhone’ów, w tym najnowszych XS, XS Max i XR. Obniżki do 720 zł! Do tego raty 0%

Ruszył wspólny projekt ThinkApple i iSpot!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: