Galaxy Fold – prototyp za 2 tysiące dolarów, który psuje się po dwóch dniach

Tomek Czech   18 kwietnia 2019

Zaprezentowany w lutym składany telefon Galaxy Fold od razu został okrzyknięty „urządzeniem prototypowym”. Świat technologiczny nie miał wątpliwości, że Samsung pokazał urządzenie, które nie jest gotowe, by trafić w ręce konsumentów. Nie miał też wątpliwości, że południowokoreańska firma zrobiła to w imię źle pojętej innowacyjności – nie chodziło o to, żeby zrobić coś dobrze, tylko żeby zrobić coś szybciej niż konkurencja.

Okazało się to fatalne w skutkach – Galxy Fold, który właśnie trafił w ręce pierwszych recenzentów, psuje się przed upływem dwóch dni.

berrolia

Poważne problemy z działaniem telefonu zgłosiło wczoraj co najmniej pięciu recenzentów. Jak poważne? Zobaczcie sami.

Biorąc pod uwagę, że Galaxy Fold trafił na testy do nie więcej niż kilkudziesięciu osób na świecie, pięć zepsutych egzemplarzy po zaledwie dwóch dniach działania to bardzo duży odsetek. I bardzo duży problem dla Samsunga, który zapewniał przecież, że ich składany telefon był poddany niezwykle wymagającym testom wytrzymałości.

Android Central wskazuje na dwie przyczyny problemów z Foldem.

Pierwsza dotyczy plastikowej powłoki ekranu telefonu. Jest ona niezbędna do prawidłowego działania wyświetlacza i nie powinna być usuwana. Szkopuł w tym, że – jak twierdzi np. Mark Gurman z Bloomberga – odstaje ona nieco od ekranu na jednym z jego rogów i dlatego wydaje się, że wręcz powinna być usunięta, jak ze wszystkich telefonów, które po raz pierwszy wyjmujemy z pudełka. Dlatego część recenzentów ją zdjęła. Dużym problemem dla Samsunga jest to, że telefon niedługo trafi w ręce tysięcy pierwszych osób, które zamówiły go w przedsprzedaży, i które najprawdopodobniej również zdejmą tę powłokę ochronną.

Drugą przyczyną jest według Android Central to, że elastyczne, składane wyświetlacze są jeszcze na stosunkowo niskim poziomie zaawansowania technologicznego – są bardzo delikatne, wysoce awaryjne. Jako że nie mamy jeszcze składanych szklanych wyświetlaczy, ekrany w urządzeniach jak Galaxy Fold są wykonane ze znacznie mniej odpornego plastiku. Zdaniem redaktórów Android Central, na składane ekrany wysokiej jakości poczekamy jeszcze co najmniej kilka lat.

W najbliższych dniach lub tygodniach okaże się, czy Galaxy Fold okaże się dla Samsunga tak ogromną katastrofą wizerunkową jak wybuchajacy Note 7.

Aktualizacja: Samsung wydał oświadczenie w sprawie afery z Galaxy Fold [przeczytaj pełną treść].

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: