Słuchawki Denon AH-C820W – To była miłość od pierwszego… założenia (recenzja)

Dawid Olczak   25 kwietnia 2019

Kiedy człowiek nieubłaganie i nieuchronnie zbliża się do trzydziestki, zaczyna mimowolnie spoglądać w przeszłość, aby podświadomie odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka czeka go przyszłość. Niestety, na moje szczęście (lub nieszczęście…), ja nie próbuję wróżyć sobie z fusów, lecz z sentymentem wspominam czasy, w których na moich oczach rozwijała się technologia, której niezwykle efekty możemy spotkać dosłownie wszędzie. Jednym z ciekawszych okresów były moim zdaniem czasy w których każdy telefon komórkowy wyglądał inaczej. Telefony o tysiącu kształtów, modele przeznaczone do gier, pisania długich wiadomości, doczepiane aparaty cyfrowe, pierwsze telefony odtwarzające mp3 – to było coś!

Dziś niemal każdy telefon wyglada praktycznie identycznie i próżno w nich szukać wielkich różnic.

Za to świat słuchawek dziś przeżywa według mnie ten sam płodny w różnorakie ciekawe konstrukcje okres, który jeszcze kilkanaście lat temu nawiedził telefony komórkowe. Kiedyś słuchawki były po prostu słuchawkami. Dziś niektóre konstrukcje potrafią wywołać w nas zachwyt, niedowierzanie, zaciekawienie czy uwielbienie.

Poznajcie Denon AH-C820W – słuchawki, których konstrukcja niezwykle mnie zaintrygowała i udowodniła, że warto być otwartym na nowe doświadczenia.

berrolia

Denon AH-C820W – wynik rozwoju nowych technologii

Nie chciałbym, żeby ktoś mnie źle zrozumiał – zdaję sobie sprawę, że w historii słuchawek było wiele etapów, które moglibyśmy nazwać kamieniami milowymi. Jednak wydaje mi się, że od czasów wynalezienia Walkmana (swoją drogą ciekawe, jak wielu z Was go pamięta…?), Discmana czy iPoda, słuchawki stały się naprawdę popularne i wszechobecne w naszym życiu.

Nowe technologie, takie jak Bluetooth czy niespotykana wcześniej na taką skalę miniaturyzacja, pozwoliły nam również przedefiniować szeroko rozumiane znaczenie słuchawek. Dziś nie służą one nam jedynie do słuchania muzyki, lecz równie często prowadzimy przez nie rozmowy, słuchamy podcastów, książek, audycji radiowych, filmów, itp. Sam często nie wyciągam słuchawek z uszu przez niemal cały dzień i doskonale zdaje sobie sprawę, że to urządzenie to nieodzowna część mojego życia.

Dlatego niezwykle ważny jest dla mnie komfort użytkowania słuchawek. Muszą one spełniać moje wygórowane oczekiwania. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ do tej pory najwygodniejszymi dla mnie słuchawkami, które sprawdziły się w naprawdę wielu sytuacjach były te zaprojektowane przez Apple – AirPods.

Wiem, że wielu z Was zareaguje: „AirPods?! Ty chyba jesteś niepoważny!”, ale niestety taka jest prawda. AirPods może nie grają zbyt dobrze, ale pod każdym innym względem nie miały sobie równych: są wygodne, lekkie, intuicyjne, świetnie się przez nie rozmawia,  itp. Mógłbym wymieniać tak w nieskończoność.

Jednak celowo użyłem słowa „były”, ponieważ Denon AH-C820W już po niecałych 10 godzinach używania spowodowały, że odstawiłem AirPods w kąt!

Denon AH-C820W – “chomąto”, kocham Cię!

Muszę zacząć od wyjaśnienia, czym jest wspomniane przeze mnie wyżej „chomąto” w odniesieniu do słuchawek Denona. Otóż, pozwoliłem użyć sobie tego porównania, gdyż Denon AH-C820W choć są bezprzewodowymi słuchawkami dousznymi, to ich konstrukcja znacząco odbiega od tego, do czego zdążyło przyzwyczaić nas już wielu producentów.

Słuchawki Denona posiadają bardzo rzadko spotykany „pałąk”, który wieszamy sobie na szyi, i do którego przymocowane zostały słuchawki douszne. Niewątpliwe wielu z Was będzie bardzo sceptyczna wobec tego elementu, lecz według mnie jest to jedna z kilku największych zalet tego urządzenia.

Dzięki zastosowaniu pałąka, słuchawki Denon AH-C820W mogą poszczycić się naprawdę długim czasem pracy na baterii, który wynosi aż 10 godzin.

Kolejną zaletą powyższego rozwiązania, której próżno szukać w standardowych słuchawkach dousznych, jest silniczek wibracyjny, który informuje nas o nadchodzących połączeniach telefonicznych. W tym miejscu koniecznie muszę nadmienić, że jest to funkcja, którą początkowo uznawałem za zupełnie zbyteczną, lecz jak się później okazało, jest ona niezwykle przydatna w sytuacjach, gdy nasz telefon jest poza naszym zasięgiem, a słuchawki akurat nie znajdują się w naszych uszach, tylko luźno spoczywają na naszej szyi. Lekkie i subtelne wibracje poinformują nas o nadchodzącym połączeniu i nie pozwolą nam przeoczyć ważnej rozmowy telefonicznej.

Oczywiście cały ten zabieg i montaż silniczka wibracyjnego w ogóle nie miałby sensu, gdyby nie jeden bardzo ważny szczegół – Bluetooth 5.0 Class 1. Dzięki zastosowaniu tej technologii słuchawki mają zasięg wynoszący aż 100 metrów. Dlatego oddalenie się z nimi od telefonu na znaczną nawet odległość nie jest żadnym problemem.

Warto również nadmienić, że po wewnętrznej stronie pałąka znajdują się cztery niezwykle wygodne przyciski funkcyjne. Za ich pomocą możemy sparować słuchawki z urządzeniem audio, odbierać i zakańczać połączenia telefoniczne, przełączać utwory, ściszać, pogłaśniać, pauzować czy wznawiać odtwarzanie muzyki. Jednym słowem wszystko, czego tylko dusza zapragnie.

Co bardzo ważne, przyciski zostały tak wyprofilowane, że możemy je obsługiwać całkowicie bezwzrokowo i są niezwykle intuicyjnie.

Po tej samej stronie znajdziemy również złącze Micro USB służące do ładownia słuchawek. Nie muszę już chyba wspominać, że nienawidzę tego złącza i wielkim zniecierpliwieniem czekam, aż producenci przestaną je stosować w swoich urządzeniach.

Jednak samo „chomąto” to nie tylko więcej miejsca dla umiejscowienia bardziej pojemnej baterii, czy możliwość rozmieszczenia intuicyjnych i niezwykle wygodnych przycisków funkcyjnych oraz dodatkowy silniczek wibracyjny, lecz przede wszystkim ogromna wygoda, którą nie mogą pochwalić się inne podobne produkty.

Denon AH-C820W – niespotykana dotąd wygoda!

Ponieważ technologią fascynuje się odkąd tylko pamietam, od zawsze w moim mieszkaniu można było znaleźć przeróżne gadżety, których próżno było szukać u moich znajomych. Dlatego zawsze pokazywałem im swoje „zabawki”, oczekując szczerego, ale wyczerpującego komentarza. Nie inaczej było z słuchawkami Denona, które otrzymałem do testów.

Po krótkiej prezentacji wielu moich przyjaciół zgodnie stwierdziło, że konstrukcja tych słuchawek jest conajmniej „dziwna”, ale, o dziwo, bardzo wygodna!

Przyznaję, że słuchawki Denon AH-C820W testowałem nieprzerwanie przez około trzy tygodnie i miałem okazje doświadczać tej wygody aż nadto. Jak już wspomniałem na początku recenzji, spędzam w słuchawkach bardzo dużo czasu (około 10 godzin dziennie) i naprawdę bardzo szybko jestem w stanie wyłapać, które z testowanych przeze mnie sprzętów audio są wartościowe, a które nie nadają się do niczego. Choć podczas pierwszej przymiarki myślałem, że słuchawki Denona wylądują w szufladzie po pierwszej godzinie testów, używałem ich z wielkim zadowoleniem aż do końca dnia. Dlaczego tak się stało?

Tutaj bardzo ważnych jest kilka kwestii: czas pracy na baterii, jakość dźwięku, szczegółowość mikrofonu, dopasowanie, izolacja od otoczenia, łatwość obsługi, duży zasięg oraz niezawodność.

O czasie pracy na baterii, łatwości obsługi oraz zasięgu już Wam wspomniałem, a do jakości dźwięku jeszcze wrócę. Teraz skupię się na dopasowaniu do naszych uszu, które, moim zdaniem, jest fenomenalne. I jest to właśnie zasługa pałąka, vel „chomąta”.

Jednak aby to zrozumieć, koniecznie trzeba przyjrzeć się dwóm innym świetnym bezprzewodowym dousznym słuchawkom – AirPods oraz Beoplay E8.

Na przykładzie AirPods oraz Beoplay E8 doskonale widać, jak dwaj różni producenci próbują osiągnąć najlepszy z możliwych kompromis za pomocą dwóch różnych pomysłów. AirPods są małe, wygodne i lekkie, ale nie imponują jakością dźwięku. Natomiast Beoplay E8 są stosunkowo duże i u niektórych mogą powodować dyskomfort przy dłuższym użytkowaniu, lecz w porównaniu do AirPods oferują świetną jakość dźwięku.

Natomiast w przypadku Denon AH-C820W producent nie musiał na silę upychać baterii w słuchawce, nie musiał również montować tam mikrofonu, przycisków sterujących i wielu innych elementów – trafiły one do pałąka. Dzięki temu Denon miał większą swobodę i okazję do stworzenia naprawdę wygodnych i dopracowanych słuchawek idealnie dopasowanych do naszego ucha.

Ważna jest również stabilność połączenia, która w przypadku AirPods wyglada bardzo, ale to bardzo różnie. W słuchawkach Denona ani razu nie zdażyło mi się natrafić nawet na najmniejszy błąd – wszystko działa tu perfekcyjnie.

Do samego mikrofonu również nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Rozmówca słyszy nas wyśmienicie i z pewnością nie zorientuje się, że rozmawiamy przez słuchawki.

Jednak projekt Denona to nie tylko wygoda, lecz niesamowita jakość dźwięku, której z pewnością nie znajdziecie w AirPods, Beoplay E8 czy wielu innych słuchawkach dousznych (nawet przewodowych).

Denon AH-C820W – jakość dźwięku

Tutaj zaczyna robić się naprawdę “grubo”, ponieważ dźwięk, który potrafią wydobyć z siebie te słuchawki to jakiś kosmos! Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest pierwsza na świecie konstrukcja, w której zastosowano podwójne przetworniki z opatentowaną przez firmę Denon technologią Double Air Compression. Mówiąc w skrócie, w każdej słuchawce znajdują się dwa 11,5-milimetrowe, ustawione naprzeciw siebie głośniki, które gwarantują użytkownikowi potężny i bardzo wyraźny bas, ponadprzeciętną klarowność dźwięku i detale, których nie znajdziecie w innych słuchawkach dousznych.

Jednak równie ważna dla jakości dźwięku jest sama konstrukcja słuchawek, która jasno daje nam do zrozumienia, że tutaj nic nie pozostawiono przypadkowi. Dzięki sztywnej obudowie wykonanej z cynku i żywicy, słuchawki nie przenoszą praktycznie żadnych wibracji. Co bardzo ważne, ciśnienie, które jest wyważane przez naprzemiennie ustawione przetworniki, jest wyrównywane dzięki portom Denon Acoustic Optimiser. To rozwiązanie powoduje, że dźwięk który dociera do naszych uszu, jest dynamiczny i wolny od zniekształceń.

Denon AH-C820W daje nam również możliwość odtwarzania nieskompresowanych plików muzycznych wprost z naszego komputera za pośrednictwem złącza USB lub iPhone’a za pomocą odpowiedniej przejściówki USB.

To wszystko sprawia, że słuchawki AH-C820W brzmią wyśmienicie i nawet trudno porównać je do innych konkurencyjnych rozwiązań. Po prostu tutaj nikt nie poszedł na kompromis, co często robią inni producenci, tylko postawił na najwyższą jakość dźwięku oraz wykonania.

Denon AH-C820W – podsumowanie

Ze względu na swoją uniwersalność słuchawki Denon AH-C820W to dla mnie osobiście najlepsze słuchawki douszne, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia. Nie dość, że oferują nam niezrównaną jakość dźwięku, niezwykłą i nieskrępowaną wygodę i długi czas pracy na baterii, to w dodatku są bezapelacyjnie i niepodważalnie genialnie wykonane.

Jeżeli dziś miałbym podejmować decyzję o zakupie kolejnych słuchawek do swojej kolekcji, to z pewnością wybrałbym właśnie te słuchawki Denona. Jednym z powodów byłby również wspomniany wcześniej pałąk, który okazał się mega praktyczny i nieoceniony, jeżeli chodzi o komfort użytkowna.

Słuchawki Denon AH-C820W są dostępne w salonach Denon Store i na salonydenon.pl.

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętów z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: