iOS 13 wydłuży życie baterii iPhone’a – Apple wprowadza funkcję optymalizacji ładowania

Tomek Czech   5 czerwca 2019

W iOS 13 znajdziemy wiele funkcji, o których Apple nie zdążyło wspomnieć ze sceny podczas keynote’u otwierającego WWDC 2019. Jedną z nich jest funkcja optymalizacji ładowania baterii, która ma zwiększyć żywotność akumulatora w iPhonie.

berrolia

iOS 13 – optymalizacja ładowania baterii

Nową funkcję „Zoptymalizowane ładowanie baterii” znajdziemy w Ustawieniach (Bateria -> Kondycja baterii).

Apple opisało ją w ten sposób:

O co chodzi?

Bateria litowo-jonowe zużywają się szybciej, kiedy są naładowane w ponad 80%. Dlatego jak najdłuższe utrzymanie poziomu naładowania baterii poniżej 80% ma wydłużyć jej żywotność. A to oznacza nie tylko dłuższy czas korzystania z urządzenia bez potrzeby wymiany baterii, ale też maksymalną wydajność (szybkość) iPhone’a przez dłuższy czas.

iPhone ma teraz „nauczyć się”, kiedy i jak długo go ładujemy, żeby nie ładować baterii powyżej 80% na długo przed odłączeniem go od prądu. Jeśli np. Na co dzień podłączamy iPhone’a wieczorem, żeby rano odłączyć go w pełni naładowanego, przy uruchomionej nowej funkcji bateria najpierw naładuje się do 80%, a pozostałe 20% zostanie doładowane na krótko przed tym, kiedy zazwyczaj go odłączamy.

To kolejny sposób, w który Apple stara się wydłużyć żywotność baterii w swoich urządzeniach. Już od dawna ładują się one szybko do około 80% pojemności, a potem przechodzą w tryb powolnego ładowania „małym prądem” – z mniejszym natężeniem, co spowalnia „starzenie” się akumulatora. 

Oprogramowanie może też zatrzymać ładowanie na 80% pojemności baterii, gdy ma ona temperaturę wyższą niż zalecana. „Taki dwuetapowy proces ładowania nie tylko pozwala Ci szybciej rozpocząć pracę, lecz także zwiększa żywotność baterii” – twierdzi Apple.

Jeśli nie używamy urządzenia przez dłuższy czas, Apple zaleca przechowywanie go z baterią naładowaną do około 50% – „Długotrwałe przechowywanie baterii w stanie pełnego naładowania może spowodować, że trwale zmniejszy się jej pojemność, a więc również i wydajność” – czytamy na stronach Apple.

Sprawdź wszystkie nowości w iOS 13

Więcej o iOS 13:

PROMOCJA: Słuchawki wokółuszne Denon AH-GC30 z ANC tańsze o 400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: