Śmierć 3D Touch? iOS 13 zdaje się potwierdzać, że tegoroczne iPhone’y nie będą posiadały tej technologii

Tomek Czech   4 czerwca 2019

Już od niemal roku pojawiają się doniesienia, że Apple zrezygnuje z 3D Touch i nowe iPhone’y, które zobaczymy najprawdopodobniej we wrześniu, nie będą już posiadały technologii wykrywania siły nacisku na ekran. iOS 13 zdaje się potwierdzać śmierć 3D Touch.

berrolia

Według analityków Barclays, którzy przepowiadali rezygnację Apple z 3D Touch, zastąpi je bardziej rozwinięta funkcja Haptic Touch, czyli wywoływanie akcji przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie, wprowadzona w iPhonie XR.

Tak się dokładnie stało. W iOS 13 na iPhonie XR bardzo ograniczone wcześniej Haptic Touch ma teraz dużo więcej możliwości. Dłuższe przytrzymanie ikony czy linku wywołuje menu z opcjami, które wcześniej były dostępne jedynie przy użyciu 3D Touch (w posiadających tę technologię modelach).

Haptic Touch na iPhonie XR z iOS 13:

Co więcej, podobną funkcjonalność znajdziemy teraz na iPadzie – w nowym systemie iPadOS dłuższe przytrzymanie palca na wybranym elemencie także wywołuje podręczne menu w stylu 3D Touch/Haptic Touch (inne, bardziej rozbudowane, niż były dostępne do tej pory dla wybranych aplikacji).

(za @jonathan_peter)

(za AppleSfera)

Wydaje się więc, że Apple nie potrzebuje już implementować technologii 3D Touch do swojego tabletu, ani do nowych iPhone’ów.

W styczniu tego roku o planowanej rezygnacji z 3D Touch pisał The Wall Street Journal. We wszystkich nowych flagowcach 3D Touch ma być zastąpione właśnie przez Haptic Touch. Eksperci zwracają uwagę, że 3D Touch podnosi cenę urządzeń i sprawia, że ich produkcja jest trudniejsza.

WWDC19: Tylko dla naszych Czytelników – dziesięć kodów na mophie charge stream pad+

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: