Za przejazd fragmentem autostrady A4 zapłacimy przez aplikację Autopay – zobacz, jak to dokładnie działa

Tomek Czech   23 lipca 2019

Od czerwca za przejazd autostradą A1 możemy płacić za pomocą aplikacji Autopay na smartfonie. Od kilku dni w dokładnie taki sam sposób możemy już opłacać przejazd fragmentem autostrady A4.

berrolia

Autopay na A4

Operatorowi płatności w systemie Autopay udało się dotrzymać obietnicy, że jeszcze w lipcu na fragmencie autostrady A4 zostanie uruchomiony video tolling, czyli system poboru opłat realizowany dzięki kamerom rozpoznającym numery rejestracyjne – od kilku dni w ten sposób możemy płacić na bramkach między Katowicami a Krakowem.

Jak działa aplikacja Autopay?

Darmową aplikację Autpay pobieramy na iPhone’a czy iPada z App Store lub Google Play na Androida.

Po jej uruchomieniu zakładamy konto, a następnie rejestrujemy w nim nasz samochód podając markę, model i numery tablicy rejestracyjnej. Na końcu podajemy dane karty płatniczej, z której będą pobierane opłaty za przejazd. To wszystko.

Co ważne, podczas przejazdu przez bramki na autostradzie nie musimy być zalogowani do aplikacji ani nawet mieć przy sobie telefonu – system automatycznie odczytuje numer rejestracyjny, identyfikuje pojazd i podnosi szlaban.

Aplikacja Autopay jest przeznaczona dla pojazdów kategorii 1, 2, 3, 4 i 5, z wyłączeniem motocykli.

W aplikacji można założyć konto indywidualne albo firmowe, dodać kilka pojazdów i podłączyć je pod jedną lub więcej kart kredytowych i płatniczych, śledzić historie transakcji oraz otrzymywać faktury za przejazdy (można ustawić tryb otrzymywania faktury: jednorazowo, po każdym przejeździe oraz zbiorczo – raz na miesiąc).

Przejazd A4 między Katowicami a Krakowem z Autopay – szczegóły

Podjeżdzając pod bramki poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach trzeba wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle.

Z myślą o użytkownikach Autopay, wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa bramka jest dedykowan wyłącznie płatnościom automatycznym Autopay i A4Go.

Dzięki kamerze umieszczonej przy bramce system odczytuje numery rejestracyjne, rozpoznaje pojazd i podnosi szlaban. Wszystko ma dziać się na tyle szybko, żeby był możliwy powolny przejazd bez zatrzymywania się.

Połowa opłaty zostaje pobrana na bramce wjazdowej, a druga na bramce wyjazdowej.

W przypadku omyłkowego wjazdu na nieoznakowaną bramkę będzie można również zapłacić za przejazd przy użyciu Autopay – trzeba zgłosić taki zamiar inkasentowi, który uruchomi system (oczywiście taka operacja potrwa zdecydowanie dłużej).

Poza numerami rejestracyjnymi wszystkich krajów Unii Europejskiej, videotolling na A4 na odcinku Katowice-Kraków rozpoznaje, także tablice ukraińskie.

Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Operator systemu Autopay stara się jeszcze bardziej uprościć proces automatycznych płatności za autostrady i rozpoczął współpracę z bankami, żeby zintegrować Autopay z ich aplikacjami mobilnymi.

Pierwszym bankiem, który dodał tę usługę do swojej aplikacji na iOS i Androida jest Millennium. Dzięki temu klienci banku nie muszą pobierać specjalnej aplikacji Autopay. Jej funkcjonalność jest dostępna z poziomu odpowiedniej zakładki w aplikacji Bank Millennium.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: