Apple przez przypadek przywróciło usuniętą wcześniej lukę systemową w iOS 12.4. Na jailbreak nie trzeba było długo czekać

Łukasz Bernaczyk   23 sierpnia 2019

Apple dopuściło się fatalnej pomyłki, która polegała na ponowny wprowadzeniu do systemu iOS 12.4 błędu systemowego, usuniętego w wersji iOS 12.3. Dzięki temu środowisko hakerskie mogło szybko przygotować jailbreak iOS 12.4. Jest to pierwsza taka sytuacja od wielu lat, kiedy aktualna wersja systemu iOS dostępna jest w „zhakowanej” wersji.

berrolia

Usunięta luka iOS powraca

Mowa tu o błędzie SockPuppet, który pozwala na załadowanie i uruchomienie zewnętrznego kodu na uprawnieniach systemowych. Możemy się tylko domyślać, że ów luka została przywrócona do najnowszej wersji iOS przez niedopatrzenie ze strony Apple. Gigant z Cupertino niestety nie zabrał głosu w tej sprawie.

Jailbreak iOS 12.4

Opisaną powyżej lukę wykorzystał znany zespół hakerski Pwn20wnd, który szybko udostępnił jailbreak systemu 12.4.

Pierwszy raz od dłuższego czasu jailbreak dostępny jest z otwartym kodem źródłowym. Zazwyczaj hakerzy trzymają kod w sekrecie, by wydłużyć czas, w jaki Apple wprowadzi poprawki uniemożliwiające złamanie systemu.

iOS 12.5

Możemy się spodziewać, że Apple niebawem wypuści nową wersję systemu iOS 12.5, w której luka umożliwiająca jailbreak systemu zostanie ponownie usunięta.

Przywrócony w wersji 12.4 błąd umożliwia bowiem nie tylko przeprowadzenie jailbreaku, ale również znacząco naraża nasze urządzenia na wszelkiego rodzaju wirusy, które mogą wykorzystać lukę i wykradać z iPhone’ów dane.

Odkrywaj codziennie nowe promocje na iSpot.pl

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: