5 pytań (i odpowiedzi), na które wypada znać odpowiedź przed kupnem słuchawek

Krzysztof Okła   23 maja 2020

Każdy, kto zastanawia się nad kupnem nowych słuchawek musi zmierzyć się z bardzo obszerną i zróżnicowaną dziedziną rynku audio. Aby spośród wszystkich dostępnych rodzajów i modeli oferowanych przez wielu producentów wybrać ten, który wydaje się dla nas najlepszy, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań.

Wiedząc, jak trudny może to być proces, przygotowałem dla Was krótki, ale mam nadzieję pomocny, poradnik.

berrolia

1. „Brzmienie jest zawsze najważniejsze!” – ale czy aby na pewno?

Każdy pasjonat i hobbysta sprzętu audio powie, że to, co zawsze liczy się najbardziej to doskonała jakość dźwięku. Pomimo, że nie wypada się z tym twierdzeniem nie zgodzić, warto jednak zastanowić się nad przeznaczeniem upragnionych słuchawek.

Często powtarzam swoim klientom, że nawet najlepsze brzmieniowo słuchawki nie będą cieszyć w 100%, jeśli okażą się niewygodne. Podczas przedzakupowego testowania powinno się zwrócić uwagę na to, czy słuchawki dobrze leżą na głowie, czy nigdzie nie cisną. W przypadku dużych słuchawek nausznych lub wokółusznych szczególnie istotne jest to, czy pałąk nie wydaję się być zbyt twardy, a pady nie naciskają zbytnio na uszy.

W kwestii słuchawek dousznych lub dokanałowych priorytetową sprawą jest to, czy nie wypadają z ucha podczas szybkich ruchów głową oraz czy w zestawie znajdują się pianki lub gumki o różnych rozmiarach. To ich odpowiednie dopasowania do wielkości małżowiny usznej jest kluczem do uzyskania najlepszego możliwego dźwięku i wygody użytkowania.

2. Jakie będzie główne zastosowanie słuchawek?

Odpowiedź na to pytanie powinna w znacznym stopniu przybliżyć nas to wybrania odpowiedniego modelu. Najpopularniejsze rodzaje słuchawek to: nauszne, wokółuszne, douszne, sportowe, referencyjne, studyjne, z redukcją hałasu, true wireless i słuchawki klasy hi-end.

Każdy z tych rodzajów dobrze sprawdzi się w różnych okolicznościach. I tu pojawia się zasadnicze pytanie – czy jeśli potrzebuje słuchawek wielozadaniowych, np. do pracy w biurze, do biegania i do relaksowania się w domu, to czy powinienem kupić kilka par?

Dobrym choć nieco zabawnym przykładem jest odwołanie się tutaj do obuwia: można iść na spacer i do pracy w tych samych butach, ale czy na siłownię lub do chodzenia po domu też będą one odpowiednie?

3. Na co powinniśmy zwrócić uwagę szukając słuchawek do uprawiania sportu?

Powinniśmy zawęzić obszar poszukiwań głównie do modeli dousznych i dokanałowych. Dzięki temu, że ich konstrukcja nie zamyka ucha wewnątrz nausznika, tak jak w słuchawkach wokółusznych, ucho nie poci się i nie mamy do czynienia z nieprzyjemnym uczuciem gorąca podczas intensywnego treningu.

Szczerze polecam też skupienie się na słuchawkach bezprzewodowych. Po sparowaniu ich przez Bluetooth telefon można schować do kieszeni lub odłożyć na bok. Kabel jest już tutaj nieco staromodny i przeszkadza przy niemal każdym rodzaju ćwiczeń.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem słuchawek sportowych?

 • Czy są odporne na wilgoć i pot?
 • Czy posiadają jakiś system zabezpieczający przed wypadaniem z ucha?
 • Czy mają wbudowany mikrofon do rozmów telefonicznych?
 • Czy maja możliwość sterowania głośnością?
 • Czy na wyposażeniu znajduję się etui?
 • Czy bateria wystarczy na cały czas ćwiczeń?

Bardzo często słyszę pytanie, czy słuchawki true wireless sprawdzą się do uprawiania sportu? Oczywiście, że tak! Ale mimo, że na rynku nie brakuje takich modeli, jak np. Bang&Olufsen E8 Motion lub Jays M-Seven, to przed podjęciem ostatecznej decyzji sugeruje zawsze przymierzyć słuchawki, aby upewnić się, że ich kształt i rozmiar pasują do ucha.

4. Jak wybrać słuchawki wielozadaniowe? Do pracy, do domu, do zabrania w podróż?

Dla osób, które często podróżują, np. samolotem lub pociągiem, pracują w głośnym miejscu, jak np. open space, idealnym wyborem są słuchawki wokółuszne z aktywną redukcją hałasu – ANC (Active Noise Cancelation).

Mimo, że takie słuchawki od lat wykorzystywane są w lotnictwie, na komercyjnym rynku audio są od całkiem niedawna. Funkcja ta, jak żadna inna na przestrzeni ostatnich lat zrewolucjonizowała swoją branżę, a słuchawki z ANC są dziś najlepiej sprzedającym się typem słuchawek (warto zwrócić uwagę np. na AirPods Pro, Beoplay H9 3rd Gen, Denon AH-GC30, Dali IO 6 czy dokanałowe Beoplay H4).

Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli o różnych parametrach brzmieniowych i różnej konstrukcji. Na co jednak warto zwrócić uwagę, oprócz omawianych wcześniej aspektów związanych z brzmieniem i wygodą?

 • Jakość wykonania – z jakich materiałów słuchawki są zrobione?
 • Czy/jak słuchawki są składane? W jakim stopniu są one mobilne i wygodne w transporcie?
 • Czy w zestawie znajduję się pokrowiec lub twarde etui?
 • Jak działa redukcja hałasu? Zbyt słaba redukcja nie poradzi sobie z hałasem samolotu, zbyt mocna może okazać się męcząca przy dłuższym używaniu.
 • Jak długi jest czas pracy na baterii?
 • W jaki sposób działa sterowanie słuchawkami i czy producent zadbał o aplikację na urządzenia mobilne?
 • Co wchodzi w skład zestawu? Jeżeli dużo podróżujemy samolotem, to czy w zestawie znajduje się przejściówka do systemu rozrywki podkładowej?
 • Czy słuchawek można używać w trybie pasywnym? (działają na kablu nawet, gdy są zupełnie rozładowane?)

5. Przewodowe czy bezprzewodowe?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie była bardzo prosta. Dziś dzięki rozwojowi technologii, a w szczególności standardów Bluetooth sprawa nieco się skomplikowała.

O ile słuchawki klasy audiofilskiej podłączane pod wysokiej jakości sprzęt, taki jak np. wzmacniacze słuchawkowe z DAC, streamery czy odtwarzacze CD/SACD dalej deklasują swoją bezprzewodową konkurencję, tak w tym bardziej przyziemnym świecie bezprzewodowość rozgościła się na dobre.

Coraz częściej producenci telefonów komórkowych rezygnują z gniazd słuchawkowych w swoich urządzeniach. Pozostali, którzy dalej je instalują, nie przykładają dłużej wagi do jakości toru audio i wzmocnienia sygnału. W takim przypadku często okazuję się, że przez niedoskonałość urządzenia słuchawki bezprzewodowe grają lepiej niż te na kablu!

Dodając do tego wygodę łączności bezprzewodowej, trudno się dziwić, że w sprzedaży pojawia się coraz mniej słuchawek dousznych, przewodowych.

W kwestii słuchawek nausznych i wokółusznych sprawa jest dużo prostsza. Większość modeli bezprzewodowych ma zaimplementowane gniazdo AUX i przewód JACK w zestawie. Dzięki temu, w zależności od sytuacji, można używać ich zarówno na kablu, jak i przez Bluetooth.

Podsumowując…

W słuchawkowej klasie hi-end, podobnie jak w zestawach stereo, rzeczy dzieją się powoli, a branża kocha klasykę. Nie lubi zmian i nowych technologii. W słuchawkach użytkowych nie powinniśmy jednak bać się bezprzewodowości. Powiem więcej – kto raz spróbuje wolności słuchawek Bluetooth, raczej nie wróci już do kabla.

Krzysztof Okła

Ekspert audio-video, zastępca kierownika w salonie Denon Store Kraków

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: