Stuknij w tył iPhone’a – nowa, “magiczna” funkcja w iOS 14

Tomek Czech   23 czerwca 2020

Jedną z wielu ciekawych funkcji zaprezentowanego wczoraj iOS 14 jest możliwość stuknięcia w tył iPhone’a w celu wywołania konkretnej akcji. To najszybszy z możliwych sposobów wykonania pewnych czynności na iPhonie, np. zrobienia zrzutu ekranu, wyciszenia telefonu czy wywołania Centrum sterowania.

berrolia

iOS 14 – stuknięcie w tył

Nową funkcja jest przede wszystkim funkcją dostępności, dlatego znajdziemy ją w Ustawienia -> Dostępność -> Dotyk.

Możemy przypisać konkretne działanie osobno do podwójnego i potrójnego stuknięcia w tył iPhone’a.

Oprócz wielu prostych akcji, jak zmniejszenie czy zwiększenie głośności, przywołanie Centrum powiadomień, zablokowanie ekranu czy przejście do ekranu początkowego, za pomocą dwu- lub trzykrotnego stuknięcia możemy też uruchamiać funkcje dostępności, jak AssistiveTouch, lupa, VoiceOver czy zoom.

Najciekawsze jest jednak to, że stuknięciem w tył iPhone’a można też uruchamiać skróty, a to daje wręcz nieograniczone możliwości – od błyskawicznego stworzenia notatki czy wysłania wiadomości iMessage, do sterowania inteligentnym domem (możesz np. wyłączyć światło przez dwukrotne stukniecie w tył telefonu).

Funkcja działa również, kiedy na iPhone’a założone jest etui.

Zobacz listę iPhone’ów kompatybilnych z iOS 14.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: