iOS 14 pozwala robić lepsze zdjęcia, również starszym modelom iPhone’a

Łukasz Bernaczyk   24 czerwca 2020

iOS 14 to między innymi duże usprawnienia dla zdjęć i systemowej aplikacji Aparat. Część funkcji dostępnych dotychczas wyłącznie w zaawansowanych aplikacjach firm trzecich trafiła teraz do natywnej aplikacji Aparat. Zobaczmy, co zyska “fotografia mobilna” dzięki iOS 14.

berrolia

iOS 14, czyli jeszcze lepsze zdjęcia

  • Większa szybkość robienia zdjęć

Według Apple, systemowa aplikacja Aparat w iOS 14 znacznie zwiększa szybkość wykonywania zdjęć.

W porównaniu z iOS 13, tegoroczny system operacyjny dla iPhone’ów ma robić fotki nawet o 90% szybciej (do 4 klatek na sekundę). W trybie portretowym zdjęcia zrobimy o 15% szybciej. 

  • Lepszy tryb nocny dla iPhone’ów 11 i 11 Pro

Kolejną nowością w iOS 14 jest wskaźnik stabilizacji w trybie nocnym, który dzięki wbudowanemu żyroskopowi pomoże użytkownikowi wykonać nieporuszone zdjęcia.

Pojawiła się też opcja przerwania wykonywania zdjęcia: jeśli z góry wiemy, że będzie ono nieudane, nie musimy już czekać kilka sekund, aż telefon wykona fotografię (żeby potem ją usunąć) – teraz możemy od razu przerwać cały proces. 

  • QuickTake video trafia do starszych iPhone’ów

Funkcja QuickTake video, pozwalająca na szybkie rozpoczęcie nagrywania wideo przez przytrzymanie przycisku migawki w trybie foto, dzięki iOS 14 trafia do starszych modeli smartfona z Cupertino – iPhone’a XS, XS Max i XR, a także do tegorocznego iPhone’a SE drugiej generacji.

Do tej pory funkcja QuickTake video  była dostępna jedynie na iPhonie 11, 11 Pro i 11 Pro Max.

Dodatkowo, w iOS 14 szybkie nagrywanie możemy rozpocząć w każdej chwili rownież poprzez przytrzymanie przycisku zmniejszenia głośności. 

  • Nowy przycisk do zdjęć seryjnych

Kolejna nowa funkcjonalność w iOS 14 to możliwość wykonywania zdjęć seryjnych (burst mode) dzięki przytrzymaniu przycisku zwiększenia głośności.

  • Nowe opcje blokady ekspozycji i ostrości

W iOS 14, przy wykonywaniu zdjeć lub wideo, możemy też zastosować blokadę ekspozycji dla całej sesji, czyli od otwarcia do zamknięcia aplikacji Aparat. Dla pojedynczego zdjęcia lub wideo możemy też teraz ustawić blokadę ekspozycji i ostrości oddzielnie, niezależnie od siebie.

Opcje te są dostępne dla iPhone’ów XS, XS Max, XR i nowszych.

  • Lepszy skaner kodów QR

Jak twierdzi Apple, skanowanie kodów QR w systemie iOS 14 ma być jeszcze szybsze i bardziej niezawodne – iPhone zeskanuje teraz kod QR nawet, jeżeli ten jest bardzo mały lub zniekształcony.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: