Siri po polsku bliżej niż kiedykolwiek!

Tomek Czech   28 września 2020

Siri po polsku – żyjemy tym tematem od lat, wielu użytkownikom się on już po prostu znudził, ale ciągle powraca, no bo przecież jest duża szansa, że koniec końców Siri przemówi w naszym języku (jak robi to np. Asystent Google). I wydaje się, że jesteśmy tego momentu bliżej niż kiedykolwiek – Apple rozpoczęło poszukiwania osoby biegle posługującej się językiem polskim na pozycję “Siri Annotation Analyst”.

Siri po polsku w iOS 15?

Oferta pracy pojawiła się na stronie Apple tydzień temu, ale przeszła niezauważona. Firma z Cupertino poszukuje do pracy przy Siri osób biegłych w kilku nieobsługiwanych jeszcze przez swojego asystenta językach, co może wskazywać, że planuje ekspansję Siri, która mogłaby się zacząć np. w przyszłym roku, wraz z premierą iOS 15. Wśród nowych języków, oprócz m.in. czeskiego, słowackiego, ukraińskiego czy rumuńskiego, znajdujemy również polski.

Opis oferty zdaje się nie pozostawiać wątpliwości, że Apple rzeczywiście pracuje nad Siri po polsku.

Po pierwsze, poszukiwana jest osoba biegle posługująca się językiem polskim, wyśmienicie znająca polską gramatykę, potrafiąca wychwycić różnice w różnych dialektach naszego języka.

Po drugie, w ofercie czytamy, że zatrudniona osoba będzie odsłuchiwała plików audio i spisywała ich treść, a także oceniała trafność odpowiedzi Siri oraz – uwaga – ich poprawność językową. Pliki audio będą nagraniami rozmów z Siri wykonywanymi przez osoby, które przystąpiły do specjalnego programu.

Po trzecie, być może najważniejsze, do oceny odpowiedzi Siri, zatrudniona osoba będzie używała “swojego języka i kompetencji kulturowych”.

Przypomnę, że w lutym Apple szukało w Warszawie programisty lub programistki specjalizującej się w bazach danych, która miałaby dołączyć do zespołu pracującego nad Siri.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się bardzo prawdopodobne, że Apple rozpoczęło w końcu poważne prace nad Siri po polsku.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: