Bloomberg: na konferencji “One more thing” Apple zaprezentuje trzy nowe MacBooki

Tomek Czech   3 listopada 2020

Apple ogłosiło wczoraj, że 10 listopada odbędzie się trzecia tej jesieni konferencja firmy z Cupertino pod hasłem “One more thing”. Oczywiście tradycyjnie nie poinformowało, jakie nowe sprzęty na niej zaprezentuje, ale z przecieków od dawna wynikało, że będą to nowe Maki z własnym procesorem Apple Silicon. Niezawodny Mark Gurman z Bloomberga zdradza, o które modele dokładnie chodzi.

berrolia

MacBooki (2020) z Apple Silicon

Według informatorów Gurmana, 10 listopada Apple pokaże światu trzy nowe MacBooki: 13-calowego MacBooka Air oraz 13- i 16-calowego MacBooka Pro. Ich masowa produkcja już się rozpoczęła. Jest duże prawdopodobieństwo, że dwa modele 13-calowe trafią do sprzedaży szybciej niż 16-calowy MBP.

Z informacji dziennikarza Bloomberga wynika, że poza procesorami Apple Silicon nowe MacBooki nie będą znacząco różnić się od poprzedników. Mają zachować również ten sam dizajn.

Procesor, w który będą wyposażone, jest oparty na najnowszym chipie A14 Bionic. Testy przeprowadzone w Cupertino wykazały, że nowe procesory są przede wszystkim bardziej energooszczędne od stosowanych dotychczas chipów Intela. Nowe MacBooki otrzymają również stworzony przez Apple procesor graficzny oraz silnik neuronowy odpowiedzialny za procesy uczenia maszynowego.

W kwietniu tego roku Bloombeg podawał, że procesor Apple Silicon w pierwszych MacBookach będzie bazował na układzie Apple ARM wykonanym w litografii 5 nm i ma posiadać aż 12 rdzeni (8 rdzeni „high-performance” i 4 rdzenie „efficiency”).

Nowe MacBooki mają działać na macOS Big Sur, więc powinniśmy się spodziewać, że premiera tego systemu odbędzie się w najbliższych dniach.

Nowy iMac i Mac Pro z Apple Silicon

W czerwcu na WWDC 2020 Apple zapowiedziało, że wymiana procesorów Intela na własne chipy ARM potrwa do 2022 r. Za dwa lata wszystkie Maki mają być wyposażone w Apple Silicon.

Jak podaje Gurman, firma z Cupertino pracuje już nad nowym iMakiem z własnym procesorem. Ostatnie przecieki wskazywały, że ten komputer trafi do sprzedaży w pierwszej połowie przyszłego roku. Niewykluczone jest, że wcześniej Apple zdąży jeszcze odświeżyć linią iMaców, wyposażając je w najnowsze procesory Intela.

Według informatorów Bloomberga, Apple opracowało też już nowego Maca Pro, który otrzyma Apple Silicon, i który będzie wielkości połowy obecnego modele Maca Pro. Nie wiadomo, czy nowy model zastąpi dotychczasowy, czy będzie funkcjonował jako alternatywa dla większej wersji.

“One more Thing”

Konferencja Apple rozpocznie się w przyszły wtorek, 10 listopada, o godzinie 19:00 polskiego czasu. Na ThinkApple będziemy na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia. Podłącz się do nas na Facebooku lub Twitterze, żeby niczego nie przegapić.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: