Czekasz na Maki z procesorami Apple? Pierwszy MacBook z Apple Silicon już w listopadzie, pierwszy iMac na początku 2021 (raport)

Łukasz Bernaczyk   27 października 2020

Jak podaje The China Times w swoim najnowszym raporcie, pierwszym komputerem stacjonarnym Apple wyposażonym we własny procesor Apple Silicon “A14T” i zintegrowany z nim pierwszy własny układ graficzny będzie iMac, którego zobaczymy już w pierwszej połowie 2021 roku. Nie będzie to jednak pierwszy w ogóle komputer Apple wyposażony w autorskie procesory z Cupertino, gdyż to miano przypadnie MacBookowi.

berrolia

Komputery Apple z procesorami Apple Silicon

W czerwcu podczas konferencji WWDC 2020 Apple zapowiedziało całkowitą przesiadkę w swoich komputerach z procesorów Intela na własne układy Apple Silicon oparte na architekturze ARM. Podobne procesory Apple od lat zasilają iPhone’y i iPady (a także Apple TV czy HomePody) i nie mają sobie równych wśród konkurencji.

Logicznym posunięciem jest zatem zainstalowanie procesorów Apple Silicon w Macach. Podczas WWDC 2020 firma z Cupertino ogłosiła, że proces rezygnacji z układów Intela i zmiany procesorów na własne rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa około 2 lat.

Pierwszy MacBook z Apple Silicon (2020)

Nowy raport The China Times potwierdza wcześniejsze doniesienia, że pierwszym komputerem Apple z układem Apple Silicon będzie MacBook i zobaczymy go jeszcze w tym roku (najprawdopodobniej na konferencji, która ma się odbyć 17 listopada).

Może to być nowy MacBook Pro z ekranem 13″ lub 14″, albo 12-calowy MacBook (Air). Jak podaje The China Times, MacBook ten ma zostać wyposażony w procesor Apple A14X, czyli nieco bardziej rozbudowaną wersję procesora A14 Bionic, który zasilił tegoroczne iPhone’y i iPada Air. Procesor A14X o kodowej nazwie “Tonga” jest już ponoć w produkcji.

W kwietniu tego roku Bloombeg podawał, że procesor Apple Silicon w pierwszych MacBookach będzie bazował na układzie Apple ARM wykonanym w litografii 5 nm i ma posiadać aż 12 rdzeni (8 rdzeni „high-performance” i 4 rdzenie „efficiency”).

Pierwszy iMac z Apple Silicon (2021)

W raporcie chińskiego dziennika czytamy też, że już w pierwszej połowie 2021 roku zobaczymy kolejny komputer z Apple Silicon – iMaca. Będzie to pierwszy stacjonarny model z procesorem desktopowej klasy o nazwie A14T o kodowej nazwie “Mt. Jade”.

Wraz z procesorem A14T zadebiutuje najprawdopodobniej układ graficzny Apple o kodowej nazwie “Lifuka”. Nowy iMac wyposażony w autorskie CPU i GPU powinien również otrzymać nowy, przeprojektowany wygląd.

Niewykluczone jest też, że jeszcze przed premierą nowego iMaca bazującego na procesorach Apple Silicon doczekamy się odświeżonej wersji tego komputera z nowszymi procesorami Intela.

Procesory A15 już w opracowaniu

Chiński raport wspomina również o przyszłorocznej serii procesorów Apple A15, której odmiany – A15X i A15T będą stanowiły jednostki centralne dla drugiej generacji komputerów z Apple Silicon.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: