MacBooki z Apple Silicon będą piekielnie szybkie – pierwsze testy pokazują imponujące wyniki

Łukasz Bernaczyk   9 listopada 2020

W sieci pojawiły się pierwsze testy wydajnościowe nowego procesora Apple A14X Bionic, który zasili nowe MacBooki, będące jednocześnie pierwszymi komputerami z Cupertino z procesorami Apple Silicon. Komputery te zobaczymy już jutro podczas konferencji Apple.

Tymczasem zobaczmy, jak procesor A14X wypada na tle konkurencji.

Apple A14X Bionic w porównaniu z A12Z Bionic

Benchmarki procesora A14X Bionic, który będzie układem centralnym pierwszych komputerów Mac z Apple Silicon, pojawiły się na stronach cpu-monkey i iPhone in Canada.

Pierwsze logiczne porównanie osiągów A14X Bionic, to zestawienie go z A12Z Bionic, który zasila najnowsze iPady Pro.

A14X Bionic jest wykonany w litografii 5 nm, a A12Z Bionic w litografii 7 nm, co z pewnością przełożyło się na lepsze osiągi i większą energooszczędność.

A14X Bionic ma także sporo wyższe taktowanie (od 1,8 GHz do 3,1 HGz w trybie Turbo) oraz wyposażony jest w dwa razy więcej pamięci (32 GB) LPDDR4X-4266, LPDDR5-5500.

W bezpośrednim porównaniu wydajności obu tych procesorów w Geekbench 5 widzimy, że A14X Bionic w teście pojedynczego rdzenia uzyskał wynik lepszy o 32% w stosunku do poprzednika.

W teście multi-core A14 Bionic jeszcze bardziej pobił A12X Bionic, bo o 35%, uzyskując wynik 7220 pkt.

A14X Bionic vs. Intel vs. AMD

Porównanie Apple Silicon z procesorami Intela i AMD ciekawi chyba wszystkich najbardziej. Okazuje się, że pierwszy procesor od Apple dla komputerów Mac w teście pojedynczego rdzenia całkowicie zniszczył konkurencję, wygrywając ze wszystkimi procesorami Intela i AMD, w tym nawet nawet z 16-rdzeniowym AMD Ryzen 9 5950X (3,7 GHz i 4,8 GHz w Turbo).

Również test multi-core pokazał, z jakim “potworem” mamy do czynienia. Apple A14X Bionic został sklasyfikowany na 4. miejscu, bijąc nawet takie procesory, jak Intel i-9 z obecnych MacBooków Pro oraz nieznacznie przegrywając jedynie z “desktopowymi” procesorami, jak 24-rdzeniowym AMD Epyc 7401P i Intel Core i-7-9700K oraz Intel Core i7-9700KF.

Podsumowanie

Powyższe testy wydajnościowe pokazują, że Apple A14X Bionic, w które wyposażone będą nowe MacBooki Pro i Air jest jeszcze mocniejszy, niż przypuszczano. Jeżeli dołożymy do tego znacznie mniejsze niż u konkurencji zapotrzebowanie na prąd, które z pewnością przełoży się na długość pracy na baterii, to oznacza to, że mamy do czynienia z procesorową rewolucją.

Konferencja Apple “One more Thing”

Jutrzejsza konferencja Apple rozpocznie się o godzinie 19:00 polskiego czasu. Na ThinkApple będziemy na bieżąco relacjonować wszystkie wydarzenia. Podłącz się do nas na Facebooku lub Twitterze, żeby niczego nie przegapić.

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: