W swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo pisze, że przyszłoroczne iPhone’y 13 będą sprzedawały się jeszcze lepiej niż tegoroczne modele z serii “12”. Jednym z głównych powodów ma być znacząco lepszy aparat z obiektywem ultraszerokokątnym. Analityk podaje, jakie zmiany w budowie tego obiektywu zostaną wprowadzone, by osiągnąć jeszcze lepsze zdjęcia.
iPhone 13 ze znacznie lepszą kamerą
Powołując się na własne źródła wśród producentów podzespołów i w łańcuchu dostaw Apple, Kuo pisze o trzech ważnych usprawnieniach, dzięki którym obiektyw ultraszerokokątny będzie wykonywał jeszcze lepsze zdjęcia niż ten z iPhone’ów 12.
1. Jaśniejsza przesłona
Pierwszą istotną zmianą w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’ów 13 ma być jaśniejsza przesłona o wartości f/1.8. Obecnie we wszystkich modelach iPhone’a 12 Pro jest to f/2.4. Dla osób mniej zorientowanych w terminach związanych z fotografią po krótce wytłumaczę, co to znaczy.
Mniejsza wartość przesłony oznacza, że fizycznie otwór przesłony obiektywu jest większy i – co za tym idzie – wpuszcza więcej światła. Przesłona w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’a 13 ma wpuszczać ponad dwa razy więcej światła niż ma to miejsce w przypadku iPhone’a 12. Skutkiem tego będą znacznie lepsze zdjęcia robione “szerokim kątem” przy słabym oświetleniu.
2. Dodatkowa soczewka
Druga zmianą w stosunku do obiektywu ultraszerokokątnego w iPhone’ach 13 będzie dodatkowa, szósta soczewka. Obecnie obiektyw ultraszerokokątny tegorocznych iPhone’ów 12 posiada układ 5-soczewkowy (5P).
Dzięki układowi 6-elementowemu znacznie zmniejszy się efekt dystorsji, charakterystyczny dla wszystkich obiektywów szeroko- i ultraszerokokątnych.
Dystorsja to nic innego jak zniekształcenie geometryczne, które szczególnie łatwo zobaczyć przy fotografowaniu architektury. Im dalej od środka fotografii, tym obiekty wydają się być bardziej zniekształcone.
Poniżej znajdziecie przykłady dystorsji beczkowej i poduszkowej.
3. Autofocus
Ostatnią istotną zmianą w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’a 13 ma być wprowadzenie systemu automatycznego ustawiania ostrości, czyli autofocusa. Obecnie ten obiektyw w iPhone’ach 12 ma ustaloną stałą ostroś, ustawioną na dalszy plan.
Dzięki autofocusowi łatwiej będzie nam fotografować obiektywem ultraszerokokątnym obiekty, które znajdują się bliżej w kadrze, a także te, które znajdują się w ruchu.
Ming-Chi Kuo prognozuje, że w przyszłym roku Apple również zaprezentuje cztery modele swojego flagowca, w tych samych rozmiarach, co obecnie. Dwa tańsze modele będą najprawdopodobniej wyposażone w podwójną kamerę z obiektywami szeroko- i ultraszerokokątnym, a modele Pro w potrójny aparat z teleobiektywem.
Więcej o iPhonie 13:
- Którego iPhone’a warto teraz kupić?
- Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15
- Zobacz, ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 14 Pro Max
- Jak sfinansować zakup iPhone’a 14 albo Apple Watch Ultra? Jest nowe rozwiązanie – 100% online, bez wpłaty własnej
- iPhone 14 – czym się różni od iPhone’a 13?