3 ulepszenia, dzięki którym kamera w iPhonie 13 będzie jeszcze lepsza – raport

Łukasz Bernaczyk   10 listopada 2020

W swoim najnowszym raporcie analityk Ming-Chi Kuo pisze, że przyszłoroczne iPhone’y 13 będą sprzedawały się jeszcze lepiej niż tegoroczne modele z serii “12”. Jednym z głównych powodów ma być znacząco lepszy aparat z obiektywem ultraszerokokątnym. Analityk podaje, jakie zmiany w budowie tego obiektywu zostaną wprowadzone, by osiągnąć jeszcze lepsze zdjęcia.

berrolia

iPhone 13 ze znacznie lepszą kamerą

Powołując się na własne źródła wśród producentów podzespołów i w łańcuchu dostaw Apple, Kuo pisze o trzech ważnych usprawnieniach, dzięki którym obiektyw ultraszerokokątny będzie wykonywał jeszcze lepsze zdjęcia niż ten z iPhone’ów 12.

1. Jaśniejsza przesłona

Pierwszą istotną zmianą w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’ów 13 ma być jaśniejsza przesłona o wartości f/1.8. Obecnie we wszystkich modelach iPhone’a 12 Pro jest to f/2.4. Dla osób mniej zorientowanych w terminach związanych z fotografią po krótce wytłumaczę, co to znaczy.

Mniejsza wartość przesłony oznacza, że fizycznie otwór przesłony obiektywu jest większy i – co za tym idzie – wpuszcza więcej światła. Przesłona w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’a 13 ma wpuszczać ponad dwa razy więcej światła niż ma to miejsce w przypadku iPhone’a 12. Skutkiem tego będą znacznie lepsze zdjęcia robione “szerokim kątem” przy słabym oświetleniu.

2. Dodatkowa soczewka

Druga zmianą w stosunku do obiektywu ultraszerokokątnego w iPhone’ach 13 będzie dodatkowa, szósta soczewka. Obecnie obiektyw ultraszerokokątny tegorocznych iPhone’ów 12 posiada układ 5-soczewkowy (5P).

Dzięki układowi 6-elementowemu znacznie zmniejszy się efekt dystorsji, charakterystyczny dla wszystkich obiektywów szeroko- i ultraszerokokątnych.

Dystorsja to nic innego jak zniekształcenie geometryczne, które szczególnie łatwo zobaczyć przy fotografowaniu architektury. Im dalej od środka fotografii, tym obiekty wydają się być bardziej zniekształcone.

Poniżej znajdziecie przykłady dystorsji beczkowej i poduszkowej.

3. Autofocus

Ostatnią istotną zmianą w obiektywie ultraszerokokątnym iPhone’a 13 ma być wprowadzenie systemu automatycznego ustawiania ostrości, czyli autofocusa. Obecnie ten obiektyw w iPhone’ach 12 ma ustaloną stałą ostroś,  ustawioną na dalszy plan.

Dzięki autofocusowi łatwiej będzie nam fotografować obiektywem ultraszerokokątnym obiekty, które znajdują się bliżej w kadrze, a także te, które znajdują się w ruchu.

Ming-Chi Kuo prognozuje, że w przyszłym roku Apple również zaprezentuje cztery modele swojego flagowca, w tych samych rozmiarach, co obecnie. Dwa tańsze modele będą najprawdopodobniej wyposażone w podwójną kamerę z obiektywami szeroko- i ultraszerokokątnym, a modele Pro w potrójny aparat z teleobiektywem.

Apple Watch Series 7 dostępny na Amazon.pl - szybka dostawa!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: