iPhone 13 ma posiadać wsparcie dla “przełomowej” WiFi 6E

Tomek Czech   19 grudnia 2020

Wszystkie modele iPhone’a 11 i 12 obsługują łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 6. Jak donoszą analitycy Barclays, przyszłoroczny flagowiec z Cupertino – iPhone 13, będzie posiadał wsparcie dla najnowszego standardu – “przełomowej” WiFi 6E.

berrolia

iPhone 13 (2021) z WiFi 6E

Wspierana przez iPhone’y z serii “11” i “12” (a także iPhone’a SE 2020) Wi-Fi 6 (802.11ax) pozwala przede wszystkim na większą szybkość przesyłania danych, sięgająca nawet 11 Gb/s. Inne zalety to m.in.:

  • większy zasięg sieci;
  • większa ogólna przepustowość na użytkownika w przypadku przesyłania strumieniowego ultra-HD i wirtualnej rzeczywistości;
  • szybsza obsługa większej ilości urządzeń jednocześnie;
  • oszczędzanie baterii urządzeń dzięki planowaniu transmisji danych;
  • lepsza wydajność (nawet 4x) przy maksymalnej odległości punktu dostępowego;
  • lepsza wydajność i jakość połączenia w obszarach z zakłóceniami lub nakładania się różnych sieci.

WiFi 6E oferuje wszystkie te zalety, ale również w paśmie częstotliwości 6 GHz. Według ekspertów, właśnie dlatego będzie to rewolucja.

MacRumors cytuje przedstawicieli firm Broadcom i Cisco, którzy uważają, że WiFi 6E będzie prawdziwym przełomem.

Vijay Nagarajan z Broadcom:

Pasmo 6 GHz będzie prawdopodobnie najbardziej przełomowym dobrodziejstwem dla użytkowników Wi-Fi w ciągu ostatnich 20 lat. Ten zakres spektrum, w połączeniu z Wi-Fi, zapewni nowe doświadczenia konsumentów na smartfonach, urządzeniach AR/VR i urządzeniach ubieralnych, których nawet jeszcze nie wynaleźliśmy. 

Jayanthi Srinivasan z Cisco:

Rozwój Wi-Fi 6 w spektrum 6 GHz to przełom z dwóch powodów – dostępności dodatkowych kanałów i możliwości, żeby w końcu wykorzystać pasmo 160 MHz w aplikacjach o dużej przepustowości, takich jak AR i VR. 

WiFi 6E będzie oznaczać szybsze i bardziej stabilne połączenie przede wszystkim w tych miejscach, w których do jednego punktu dostępowego jest podłączonych wiele urządzeń. Czyli jakość połączenia WiFi powinna znacznie polepszyć się w zasadzie w każdym domu, w którym najczęściej do jednego routera podłączonych jest kilka smartfonów i laptopów, często też dodatkowo telewizor, tablety, smartwatche czy urządzenia smart home.

Zdaniem ekspertów, WiFi 6E będzie niezwykle istotna właśnie dla smartfonów, ponieważ to właśnie z tych urządzeń korzystamy najczęściej i używamy ich właściwie do wszystkiego. Pierwsze urządzenia wspierające nowy standard mają się pojawić już w najbliższych miesiącach. Według analityków Barclays, WiFi 6E ma być istotnym elementem wyposażenia iPhone’ów 13, których premiera spodziewana jest jesienią 2021 r.

Oczywiście żeby nowe telefony mogły skorzystać z dobrodziejstw WiFi 6E będziemy też potrzebowali routera wspierającego ten standard.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: