Jak pogodzić miłość do Netflixa i sali kinowej jednocześnie? Sonos znalazł rozwiązanie! Idealne na święta i długie zimowe wieczory

Tomek Czech   22 grudnia 2020

Może i jesteśmy “pokoleniem Netfilxa”, ale nie oznacza to, że zapomnieliśmy o magii sali kinowej i wrażeniach, jakie daje wizyta w kinie. Niestety, w tym roku – z dobrze nam wszystkim znanych powodów – nie mieliśmy okazji zbyt często tego doświadczać (wielu z nas od wybuchu pandemii an razu nie było w kinie). Projektując model Arc inżynierowie Sonosa nie wiedzieli, w jakich czasach przyjdzie im wprowadzić swój produkt do sprzedaży. Ale zupełnie niechcący wstrzelili się idealnie: Arc – zdecydowanie jeden z najlepiej brzmiących soundbarów na rynku – oferuje dźwięk jakości kinowej, pozwalając poczuć się w domu jak przed srebrnym ekranem.

Jeśli więc chcecie sobie sprawić prezent na długie zimowe wieczory przy filmach i serialach z Netflixa czy Apple TV+, to Arc może być właśnie tym, czego szukacie.

berrolia

Sonos Arc

Arc to inteligentny soundbar klasy premium z technologią Dolby Atomos, która zapewnia niezwykle realistyczne brzmienie i dźwięk jakości kinowej. Dowodem na to, jak poważnie Sonos podszedł do sprawy niech będzie to, że do współpracy przy tworzeniu Arc zaproszono inżynierów dźwięku z Hollywood – laureatów Oskarów. To oni byli odpowiedzialni za ostateczne dostrojenie soundbara.

Ale choć to produkt przeznaczony przede wszystkim dla miłośników kina, świetnie sprawdza się też przy telewizji, muzyce czy grach.

Dolby Atmos

Sonos Arc oferuje dźwięk 3D dzięki najnowszej technologii Dolby Atmos. W urządzeniu zastosowano 11 wydajnych głośników skierowanych w różnych kierunkach, w tym dwa typu upward-firing (skierowane ku górze) właśnie dla efektu audio 3D. Te wysokowydajne głośniki zapewniają wyraziste wysokie tony, dynamiczne tony średnie i zaskakujący bas.

Dolby Atmos tworzy pięć równolegle pracujących kanałów, które w odpowiednim momencie wypełniają przestrzeń wszechogarniającym dźwiękiem. W ten sposób otrzymujemy wielowymiarową, otaczającą nas scenę dźwiękową – każdy szept i dźwięki eksplozji są niezwykle wyraźne i szczegółowe oraz nabierają głębi.

W Sonos Arc zastosowano:

  • osiem eliptycznych głośników niskotonowych (zapewniają wierne odtwarzanie średnich i wokalnych częstotliwości oraz bogaty bas);
  • trzy głośniki wysokotonowe z jedwabną kopułką, ustawione pod precyzyjnie dobranym kątem (zapewniają wyraźne wysokie częstotliwości i krystalicznie czyste dialogi).

Trueplay

Arc został wyposażony w zaktualizowaną wersję Sonos Trueplay – technologii, która optymalizuje dźwięk pod kątem wyjątkowej akustyki pomieszczenia, regulując wysokość kanałów w celu zapewnienia dokładniejszej lokalizacji.

Trueplay bierze teraz pod uwagę dźwięk poziomy i pionowy, zapewniając wsparcie dla audio 3D.

 fot. Smart Home Sounds

Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, Arc automatycznie dostosowuje profil dźwięku do ustawienia kina domowego, rodzaju i źródła odtwarzanych treści oraz systemu stereo – Dolby Digital 5.1 lub Dolby Atmos.

Krystalicznie czyste dialogi

Arc został dostrojony we współpracy z nagrodzonymi Oscarem inżynierami dźwięku, aby eksponował ludzki głos. Ma to zapewnić, że nie umknie nam ani jedno słowo i usłyszymy nawet najcichszy dialog wśród dźwięków akcji.

Funkcję wzmacniacza mowy możemy włączyć w aplikacji Sonos S2 – podkreśla ona częstotliwości ludzkiego głosu, dzięki czemu dialogi stają się jeszcze bardziej klarowne.

Streaming i AirPlay 2

Do soundbara możemy przesyłać strumieniowo muzykę, radio, podcasty i inne treści za pomocą aplikacji Sonos S2 lub Apple AirPlay 2 nawet, gdy telewizor jest wyłączony.

Arc posiada wsparcie dla AirPlay 2, czyli technologii Apple pozwalającej na przesyłanie muzyki z iPhone’a, iPada czy Maca jednocześnie do wielu głośników, które mogą znajdować się w wielu pokojach. Dzięki opcji multiroom możliwe jest przesyłanie innej muzyki do każdego z głośników. Sonos Arc może być więc teraz częścią tego systemu.

Sonos S2

Sterowanie soundbarem i konfigurowanie dźwięku jest możliwe z poziomu aplikacji Sonos S2, opartej o drugą generację oprogramowania producenta. Do nowości należą funkcje poprawy jakości odtwarzanej mowy (Speech Enhancement) oraz tryb nocny (Night Sound), który tłumi np. dźwięk głośnych eksplozji. Jest też nowy design i znacznie zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Sonos S2 to coś więcej, niż tylko aplikacja – to platforma łącząca wszystkie serwisy streamingowe, usługi głosowe i sterowanie.

Sterowanie głosowe – Amazon Alexa

Oprócz aplikacji, Arc można również kontrolować pilotem telewizora lub głosowo

Układ dalekosiężnych mikrofonów wykorzystuje zaawansowane kształtowanie wiązki i wielokanałową eliminację pogłosu, co umożliwia łatwą aktywację asystenta głosowego.

Dzięki wbudowanej obsłudze Amazon Alexa możemy bez angażowania rąk nie tylko odtwarzać muzykę, ale też sprawdzać wiadomości, ustawiać alarmy czy uzyskiwać odpowiedzi na pytania.

Ekosystem Sonos

Ark jest częścią ekosystemu Sonos, dzięki któremu zyskujemy dostęp do ponad 100 serwisów streamingowych z muzyką, audiobookami czy radiem.

Mamy też możliwość uczynienia soundbara częścią zestawu multi-room i rozbudowywać go. Możemy na przykład podłączyć bezprzewodowo subwoofer Sonos Sub i dwa zgodne tylne głośniki dźwięku przestrzennego, aby zapewnić jeszcze bardziej wszechogarniające doznania dźwiękowe.

Sonos Arc jest dostępny w dwóch matowych wersjach kolorystycznych – czarnej oraz białej. Został okryty zaokrągloną o 270 stopni maskownicą i łagodną, gładką obudową.

Soundbar można postawić na stoliku z telewizorem lub zamontować na ścianie, wykorzystując do tego specjalny uchwyt. Podłączenie do telewizora odbywa się za pomocą złącza HDMI eARC lub ARC.

Więcej szczegółów na temat Sonos Arc znajdziesz w oficjalnym sklepie producenta.

***

Artykuł powstał we współpracy z firmą Sonos.

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: