„Bateria w metalowej puszce” – Apple ma nowy sposób na wydłużenie czasu pracy swoich urządzeń na baterii

Łukasz Bernaczyk   12 marca 2021

Bateria, a w zasadzie jej pojemność i wydajność, to chyba największy problem współczesnych urządzeń elektronicznych. Apple ma tego świadomość i zamierza zastosować proste rozwiązanie, które pozwoli na zwiększenie pojemności baterii w urządzeniach z Cupertino.

“Bateria w metalowej puszcze”

Apple zatytułowało swój wniosek patentowy dokładnie tak, jak brzmi powyższy nagłówek – „Bateria w metalowej puszce”. Patent opisuje zmiany konstrukcyjne w budowie baterii litowo-polimerowych, dzięki którym znacznie zredukowana zostanie grubość obudowy takiego ogniwa.

Obecnie wykorzystywane obudowy baterii są wykonane z aluminiowego laminatu, dodatkowo jeszcze uszczelnianego. Wszystkie te warstwy fizycznie powiększają baterię i „zabierają” i tak już mocno ograniczone miejsce wewnątrz obudowy urządzenia.

W swoim patencie Apple proponuje zastosowanie nowego rodzaju obudowy baterii, która – tak jak obecnie, będzie miała nieregularne kształty (np. w MacBookach), by w pełni wypełnić wolną przestrzeń wewnątrz urządzenia – ale wykonana będzie ze sztywnego metalu. Taka „metalowa puszka” ma zapełnić pełną izolację ogniwa, co zapewni, że nie będzie ono negatywnie wpływało na pracę innych komponentów, nawet jeśli znajdzie się bardzo blisko nich.

Dalej we wniosku patentowym Apple opisuje różne przykłady wykonania takich metalowych obudów do baterii. W niektórych przypadkach metalowa obudowa może nawet pełnić dodatkowo drugą rolę – elementu konstrukcyjnego, do którego mocowane będą inne podzespoły danego urządzenia.

Wszystkie te działania mają jeden cel – zmniejszenie wszystkich elementów niepełniących żadnej “technologicznej funkcji”, tak, by odzyskaną przestrzeń wypełnić większymi ogniwami baterii, co w konsekwencji przełoży się na dłuższą pracę urządzeń Apple na jednym ładowaniu.

Z miłości do Apple

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: