“Paszport covidowy” ułatwi podróżowanie po Europie – poznaliśmy wszystkie szczegóły

Łukasz Bernaczyk   19 marca 2021

“Cyfrowy zielony certyfikat” taką nazwę ma nosić dokument powszechnie nazywany “paszportem covidowym”, którego projekt przedstawiła właśnie Komisja Europejska. Dokument ma pozwolić na łatwiejsze podróżowanie po Unii Europejskiej osobom, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19, są ozdrowieńcami lub uzyskały negatywny wynik testu.

berrolia

Digital Green Certyficate

“Cyfrowy zielony certyfikat” – tak Komisja Europejska nazwała proponowany dokument, który ma ułatwić obywatelom Unii Europejskiej podróżowanie w czasie pandemii COVID 19. Ma też ukrócić proceder posługiwania się fałszywymi dokumentami o negatywnym wyniku testu czy zaszczepieniu.

Według KE dokument ten będzie pełnił rolę tzw “paszportu covidowego” zaświadczając, że właściciel certyfikatu spełnia jedno z trzech poniższych kryteriów:

  • jest zaszczepiony przeciw COVID-19,
  • posiada ważny test z wynikiem negatywnym,
  • jest ozdrowieńcem

Certyfikat będzie zawierał unikalny kod QR, który będzie gwarantował jego autentyczność, zabezpieczając jednocześnie przed łatwą możliwością podrobienia takiego dokumentu.

Jakie dane znajdą się na certyfikacie ?

Z założenia “Cyfrowy zielony certyfikat” ma zawierać jedynie niezbędne informacje, jak imię i nazwisko, data urodzenia, data wydania certyfikatu, kod QR oraz odpowiednie zaświadczenia, wśród których możemy wyróżnić:

  • świadectwo zaszczepienia z datą i miejscem szczepienia, marką szczepionki oraz liczbą dawek,
  • świadectwo z negatywnym wynikiem testu oraz typem, datą i miejscem jego wykonania,
  • zaświadczeniem o tym, że dana osoba jest tzw. ozdrowieńcem, czyli wyleczyła się z COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Certyfikat będzie można wyświetlić na ekranie smartfona lub okazać na papierze.

Dla kogo będzie dostępny?

Certyfikat będą mogli wyrobić wszyscy obywatele Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, a także członkowie ich rodzin, niezależnie od obywatelstwa. Dodatkowo, o taki certyfikat będą mogły się też ubiegać osoby nie będące obywatelami krajów członkowskich UE, ale mieszkające na stałe na terenie Unii.

Certyfikat będzie dostępny w dwóch językach – w języku urzędowym państwa wydającego dokument oraz w języku angielskim.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: