Raport: jesienią premiera MacBooków Pro z ekranem Retina XDR. Mogą być droższe niż obecne modele

Tomek Czech   21 kwietnia 2021

Od dłuższego czasu słyszymy, że w drugiej połowie roku Apple wprowadzi na rynek dwa nowe modele MacBooka Pro z ekranem 14 oraz 16 cali. Ma to być wyświetlacz wykonany w technologii mini-LED, czyli tej samej, w której wykonany jest ekran nowego iPada Pro 12,9”, który Apple nazwało „Liquid Retina XDR”.

Dzisiejszy raport TrendForce potwierdza te informacje.

berrolia

MacBook Pro 14” i 16” (2021) z ekranem mini-LED „Retina XDR”

Nowe MacBooki Pro mają trafić do sprzedaży w drugiej połowie roku. Nie wiadomo, czy stanie się to już latem, jak to było w poprzednich latach, kiedy na rynku pojawiały się odświeżone modele MacBooka Pro i Air, czy jednak późną jesienią, kiedy to Apple najcześciej prezentuje nowe Maki.

Tegoroczne MacBooki Pro 14” i 16” mają mieć nowy dizajn, magnetyczne ładowanie przez MagSafe, gniazdo karty SD i więcej portów, w tym złącze HDMI. Będą napędzane następcą procesora M1 – superszybkim układem M1X lub M2.

Najważniejszą  nowością może być jednak ekran nowych laptopów, który będzie wykonany w technologii mini-LED, czyli tej samej, w której wykonany jest wyświetlacz nowego iPada Pro, którego marketingowa nazwa to „Liquid Retina XDR”.

Apple opisuje go w ten sposób:

Wyświetlacz Liquid Retina XDR imponuje bogactwem realistycznych detali. Współczynnik kontrastu 1 000 000:1 sprawia, że przeglądanie i edytowanie zdjęć oraz wideo HDR to czysta przyjemność, a Twoje ulubione filmy i seriale – uczta dla oczu.

Liquid Retina XDR ma też powalające 1000 nitów jasności utrzymywanej na całym ekranie i aż 1600 nitów jasności szczytowej. Oraz zaawansowane technologie, takie jak szeroka gama kolorów P3, True Tone i ProMotion.

Podobny ekran, zapewniający wiekszą jasność i większy kontrast, jeszcze większą gamę kolorów, a także charakteryzujący się mniejszą energochłonnością i brakiem efektu wypalania się ma niedługo trafić do MacBooka Pro (a w przyszłym roku także do MacBooka Air).

Niestety może to oznaczać wzrost ceny laptopów z Cupertino. Zaprezentowany wczoraj iPad Pro 12,9” podrożał w stosunku do poprzedniego modelu o około 10%. Ceny modelu 11-calowego nie zmieniły się, co pozwala przypuszczać, że na zmianę ceny iPada w wersji 12,9” miał przede wszystkim ekran mini-LED, którego wersja 11” nie posiada.

Gdyby podobny procentowo wzrost cen dotknął MacBooka Pro, ceny nowych modeli w porównaniu z poprzednimi modelami byłyby wyższe o co najmniej 600 – 700 zł w przypadku MacBooka 14” i co najmniej 1200 zł w przypadku MacBooka 16”. Obecnie najtańszy model 13-calowego MacBooka Pro kosztuje 6699 zł, a wersji 16” – 11999 zł.


Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: