Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym iMacu 24” (M1, 2021)

Łukasz Bernaczyk   21 kwietnia 2021

Jedną z największych premier na wczorajszej konferencji Apple był z pewnością zupełnie nowy, 24-calowy iMac z procesoram M1. W tym artykule zebrałem wszystko, co powinniście wiedzieć o nowym komputerze all-in-one od Apple.

berrolia

iMac 24” (M1, 2021) –  wygląd i wymiary

Dizajn i kolorystyka, te dwie cechy, które jako pierwsze rzucają się w oczy, kiedy patrzymy na nowego iMaca. Zgodnie z przewidywaniami komputer został mocno przeprojektowany po raz pierwszy od 10 lat – otrzymał płaskie krawędzie i ogólny wygląd w stylu najnowszych iPhone’ów 12 i iPadów Pro czy iPada Air 4.

Użycie jednoukładowego procesora M1 pozwoliło znacznie odchudzić komputer – ma on teraz nieco ponad centymetr grubości (11,5 mm).

Wszystkie komponenty zostały przeniesione z tylnej części iMaca pod jego ekran.

Na razie nowy iMac jest dostępny w jednym rozmiarze – ekranem o przekątnej 24 cali. Należy się spodziewać, że w późniejszym terminie Apple zaprezentuje iMaca z większym ekranem (według przecieków ma mieć przekątną około 32 cale) i jeszcze bardziej wydajnym procesorem (M1X lub M2). Ten komputer stanie się następcą iMaca Pro, którego Apple niedawno wycofało ze sprzedaży.

Wracając do iMaca 24” – do dyspozycji mamy siedem wersji kolorystycznych: niebieska, zielona, różowa, srebrna, żółta, pomarańczowa oraz fioletowa (trzy ostatnie nie są dostępne w podstawowej, najtańszej konfiguracji).

Warto dodać, że na komputerze znajdziemy dwa odcienie danego koloru: ciemniejszy, bardziej intensywny zastosowany jest na tylnej pokrywie komputera, a jaśniejszy na całym froncie komputera oraz na nóżce. W jaśniejszym odcieniu jest też logo Apple.

Całościowo komputer razem z nóżką ma wymiary:

  • wysokość 46,1 cm
  • szerokość 54,7 cm
  • głębokość 14,7 cm

Waga nowego iMaca to 4,4 kg.

iMac 24” (M1, 2021) – wyświetlacz

Wyświetlacz w nowym iMacu to Retina 4,5K o rozdzielczości 4480 x 2520 pikseli, co daje 218 pikseli na cal.

Ekran charakteryzuje się obsługą szerokiej gamy kolorów (P3) oraz jasnością 500 nitów. Posiada też technologię True Tone.

Apple podaje, że rzeczywista wielkość ekranu to 23,5 cala.

iMac 24” (M1, 2021) – procesor

Nowy all-in-one od Apple jest pierwszym iMakiem z autorskim czipem Apple M1, opartym o architekturę ARM, który w ubiegłym roku zadebiutował w MacBookach i Macach mini, a wczoraj trafił też do nowych iPadów Pro.

Apple podaje, że w porównaniu ze standardowymi konfiguracjami 21,5‑calowego iMaca, CPU przyspieszyło nawet o 85%, a grafika jest nawet dwukrotnie szybsza.

Teraz iMac budzi się z uśpienia niemal natychmiast i błyskawicznie uruchamia aplikacje, a reakcje całego systemu są płynne i szybkie. A do tego iMac pracuje cicho i nie rozgrzewa się nadmiernie nawet przy dużym obciążeniu.

Podobnie jak w innych komputerach Apple, także w przypadku nowego iMaca mamy możliwość wyboru jednej z dwóch wersji procesora:

  • 8-rdzeniowy CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi, 7‑rdzeniowe GPU i 16-rdze­niowy system Neural Engine
  • 8-rdzeniowe CPU z 4 rdzeniami zapewniającymi wydajność i 4 rdzeniami energooszczędnymi, 8‑rdzeniowe GPU, 16-rdze­niowy system Neural Engine

Jaka jest różnica pomiędzy 7- i 8-rdzeniowym GPU przeczytasz tutaj.

iMac 24” (M1, 2021) – pamięć masowa i RAM

We wszystkich trzech oferowanych przez Apple podstawowych wersjach nowego iMaca komputer jest wyposażony w 8 GB RAM. Opcjonalnie możemy wybrać wersję z 16 GB RAM.

Jeżeli chodzi o dostępne pojemności dysków SSD, to mamy tu wybór między 256 GB, 512 GB, 1TB i 2 TB

iMac 24” (M1, 2021) – nowa kamera FaceTime

iMac został wyposażony w nową kamerę FaceTime o rozdzielczości HD 1080p, z większą matrycą, która ma rejestrować więcej światła.

W połączeniu z zaawansowanym procesorem sygnałowym (ISP) zawartym w układzie Apple M1, kamera używa technik wideografii obliczeniowej, żeby podnieść jakość obrazu.

Obraz przechodzi przez szereg etapów analizy i korekty na poziomie pojedynczych pikseli rejestrowanego wideo, wykonując ponad bilion operacji na sekundę. Zaawansowane algorytmy redukcji szumu sprawiają, że obraz jest o wiele wyraźniejszy. Mapowanie tonalne poszerza zakres dynamiczny, żeby lepiej uwidocznić szczegóły.

iMac 24” (M1, 2021) – 3 mikrofony i głośniki klasy studyjnej

Jeżeli chodzi o rejestrowanie dźwięku, to nowy iMac został wyposażony w układ trzech mikrofonów „klasy studyjnej” o wysokim stosunku sygnału do szumu, z technologią kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej, co pozwala (np. podczas wideorozmów) na ignorowanie przez mikrofony dźwięków z drugiego planu i lepsze rejestrowanie głosu rozmówcy.

Studyjnej jakości ma być również dźwięk generowany przez nowego iMaca, za co odpowiada aż sześć głośników.

Dokładnie rzecz biorąc, w iMacu 24” znajdziemy dwie pary głośników niskotonowych, a każdą z tych par równoważy głośnik wysokotonowy o dużej mocy. Każda para połączona jest w technologii force canceling, likwidującej zbędne wibracje.

W rezultacie nowy iMac jest w stanie odtwarzać dźwięk przestrzenny w standardzie Dolby Atmos.

iMac 24” (M1, 2021) – porty

Standardowo nowy iMac wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe (minijack) na bocznej krawędzi oraz dwa porty Thunderbolt/USB 4 umieszczone z tyłu, obsługujące:

  • DisplayPort
  • Thunderbolt 3 (do 40 Gb/s)
  • USB 4 (do 40 Gb/s)
  • USB 3.1 drugiej generacji (do 10 Gb/s)
  • Wyjścia Thunderbolt 2, HDMI, DVI i VGA obsługiwane przez przejściówki (sprzedawane oddzielnie)

W dwóch droższych konfiguracjach iMaca powyższy zestaw portów uzupełniają dodatkowo dwa porty USB 3 oraz gniazdo Gigabit Ethernet.

Co ciekawe, gniazdo Ethernet umieszczone jest nie w obudowie komputera, lecz w jego zasilaczu.

Nowy iMac posiada magnetyczne złącze ładowania, a tkany kabel zasilający jest dopasowany kolorystycznie do komputera.

iMac 24” (M1, 2021) – komunikacja bezprzewodowa

Nowy iMac posiada wbudowaną kartę sieciową w standardzie WiFi 6 802.11 ax (zgodność z IEEE 802.11a/b/g/n/ac) oraz moduł łączności Bluetooth 5.0.

iMac 24” (M1, 2021) – peryferia

Do nowego iMaca możemy dobrać klawiaturę Magic Keyboard, mysz Magic Mouse i gładzik Magic Trackpad w dopasowanym kolorze.

Klawiatura Magic Keyboard ma teraz nowe klawisze wywołujące Spotlight, Dyktowanie, funkcję Nie przeszkadzać i emoji. A także skaner linii papilarnych Touch ID (po raz pierwszy ta technologia jest więc dostępna dla iMaca).

iMac 24” (M1, 2021) – ceny i dostępność w Polsce

Nowego iMaca będzie można kupić w polskim sklepie internetowym Apple od piątku, 30 kwietnia. Apple podaje, że pierwsze dostawy odbędą się w drugiej połowie maja.

Ceny wszystkich konfiguracji sprawdzisz tutaj.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: