AirPods (2. gen.), AirPods Pro i AirPods Max nie będą wspierały bezstratnego formatu Lossless (ALAC) w Apple Music

Tomek Czech   18 maja 2021

Wczoraj Apple ogłosiło, że już w czerwcu w Apple Music pojawią się utwory w bezstratnym formacie ALAC oraz z obsługą dźwięku przestrzennego (Spatial Audi0) z Dolby Atmos. Niestety, żadne ze słuchawek z rodziny AirPods nie będą wspierały dźwięku wysokiej jakości w bezstratnym formacie.

Apple Music w bezstratnym formacie ALAC – nie dla AirPods Pro/Max

Apple potwierdziło, że ani słuchawki AirPods (2. Gen.), ani AirPods Pro, ani nawet AirPods Max nie będą obsługiwały bezstratnego formatu Apple Music Lossless (od 16 bit przy 44,1 kHz do 24 bitów przy 48 kHz), ani tym bardziej Hi-Res Lossless (do 24 bitów przy 192 kHz).

Oczywiście jest tak za sprawą charakterystyki łączności Bluetooth, która w przypadku AirPodsów korzysta jedynie z kodeka AAC przy połączeniu z iPhonem, co uniemożliwia transfer dźwięku wysokiej jakości zakodowanego w bezstratnym formacie ALAC (Apple Lossless Audio Codec).

Apple podaje, że audio w bezstratnym formacie będziemy mogli słuchać przez Apple Music na iPhonie, iPadzie, Macu, Apple TV. Niestety, nie będziemy mogli tego robić ani na HomePodzie, ani na HomePodzie mini.

Odsłuch w najwyższej rozdzielczości Hi-Res Lossless (24 bitów przy 192 kHz) będzie możliwy za pomocą dodatkowego przetwornika DAC (Digital-to-Analog Converter), który możemy podłączyć np. do iPhone’a.

Niestety nie będzie to możliwe w przypadku AirPods Max – Apple potwierdziło, że port Lightning w tym modelu słuchawek nie wspiera cyfrowych formatów audio.

Dźwięk przestrzenny z Dolby Atmos

Dobra wiadomość jest taka, że na wszystkich słuchawkach AirPods będziemy mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym z Dolby Atmos (po połączeniu ich z iPhonem, iPadem, Makiem lub Apple TV).

Będzie to dotyczyło również następujących modeli słuchawek Beats: BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro i Beats Solo Pro.

Zarówni Spatial Audio z Dolby Atmos, jak i bezstratny format ALAC zadebiutują w Apple Music w czerwcu wraz z premierą odpowiednich aktualizacji systemów iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, oraz tvOS 14.6.

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: