Czy Apple właśnie zdradziło nam zmiany w wyglądzie iOS 15?

Łukasz Bernaczyk   21 maja 2021

W środę Apple za pomocą notatki prasowej zapowiedziało nowe funkcje ułatwień dostępu dla iPada, Apple Watch’a oraz iPhone’a. Wygląda na to, że pokazując zrzuty ekranu z iPhone’a z nowymi funkcjami, firma przy okazji zdradziła drobne zmiany w wyglądzie iOS 15.

berrolia

iOS 15 i subtelne zmiany w wyglądzie

Premiera systemu iOS 15 jest coraz bliżej – wersję beta dla deweloperów Apple najprawdopodobniej udostępni już w czerwcu, podczas WWDC 21, natomiast pełna publiczna wersja systemu trafi do użytkowników wraz z nowymi iPhone’ami, co powinno nastąpić w okolicach połowy września.

Po iOS 15 nie spodziewamy się spektakularnych zmian w wyglądzie, jednak z pewnością zmienią się drobne detale, które przynajmniej w moim odczuciu sumarycznie zrobią różnicę i sprawią, że ostatecznie system będzie wyglądał jeszcze ciekawiej.

Dwie takie drobne zmiany, które najprawdopodobniej zobaczymy w iOS 15, możemy zauważyć na screenach zaprezentowanych przez Apple dwa dni temu, a przedstawiających nowe funkcje ułatwień dostępu, które mają trafić między innymi do iOS.

Pasek nawigacyjny połączony z tłem

Pierwszą z takich subtelnych, lecz bardzo fajnych i estetycznych nowości wizualnych jest połączony z tłem pasek nawigacyjny. Obecnie przyciski nawigacyjne wraz z nazwą danej sekcji w systemowych Ustawieniach są wizualnie odcięte od tego, co poniżej. Na screenach udostępnionych przez Apple wygląda to inaczej – nawigacyjna nie jest w żaden sposób odcięta od tego, co znajduje się pod nią.

iOS 14 (po lewej) vs. iOS 15 (po prawej) 

Podobnie jest to już zorganizowane w iPadOS. Według mnie wygląda to lepiej i “czyściej”.

Wstawione komórki i tabele z marginesami

Drugą drobną nowością wizualną, którą już jest obecna w iPadOS, i z tego co widzimy dopiero trafi do iOS, są tzw. “wstawione komórki i tabele”.

Zwróćcie uwagę na to, jak wyglądają komórki z poszczególnymi opcjami na poniższych screenach – pierwszy z lewej to iOS 14, dwa kolejne to screeny udostępnione przez Apple, czyli najprawdopodobniej iOS 15.

Na dwóch screenach po prawej, tzw. wstawiona komórka z przełącznikiem lub potencjometrem (od głośności), a także tabela ma margines po lewej i prawej stronie. Marginesy subtelnie, ale w sposób przyjemny wizualnie odcinają sekcje i treści od tła.

Jak wspomniałem na wstępie, Apple powinno zaprezentować iOS 15 już 7 czerwca na WWDC i tego samego dnia nowy system w wersji developer beta 1 powinien trafić na nasze redakcyjne smartfony. Wtedy z pewnością dokładnie opiszemy Wam wszystkie zmiany.

Najlepsza oferta Apple dla firm👇

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: