Raport: nowy MacBook Air nie dostanie procesora M2, lecz jedynie ulepszoną wersję układu M1

Tomek Czech   20 maja 2021

W najnowszych modelach MacBooka Pro i MacBooka Air znajdziemy dokładnie ten sam procesor – stworzony przez Apple chip M1. Jednak wygląda na to, że sytuacja, w której zarówno MacBook w wersji Air, jak i w wersji dla profesjonalistów są wyposażone w ten sam procesor się niedługo zmieni. Mark Gurman z Bloomberga podaje, że nowy MacBook Air otrzyma ulepszoną wersję układu M1, mniej wydajną od nowego procesora, który znajdzie się w tegorocznych MacBookach Pro 14” i 16”.

MacBook Air (2021/2022) z M1X?

Z informacji zdobytych przez Gurmana wynika, że jeszcze przed końcem tego roku lub na początku następnego Apple planuje wprowadzić na rynek nowy model MacBooka Air, który będzie wyposażony w „bezpośredniego następcę” procesora M1.

Nowy chip nosi roboczą nazwę „Staten” i zawiera tę sama ilość rdzeni CPU co M1 (osiem), ale jest od niego szybszy. Jest też wyposażony w więcej rdzeni graficznych – dziewięć lub dziesięć (obecnie jest to siedem lub osiem rdzeni GPU, w zależności od wersji).

Ten sam czip ma znaleźć się w odświeżonym modelu 13-calowego MacBooka Pro.

Wychodzi więc na to, że procesor ten będzie znacznie mniej wydajny niż nowy układ, który znajdziemy w MacBookach Pro 14” i 16”, których premiera może odbyć się już latem. Wczoraj dziennikarz Bloomberga informował, że będą one wyposażone w procesor z 10 rdzeniami CPU, w tym aż ośmioma wysokowydajnymi (dwa razy więcej niż w M1) i 16 lub nawet 32 rdzeniami GPU.

Oczywiście nie znamy jeszcze marketingowych nazw nowych procesorów. Możemy tylko spekulować, że jeśli nowe MacBooki Pro otrzymają chip „M2”, którego masowa produkcja niedawno się zaczęła, to nowy MacBook Air otrzyma układ o nazwie np. „M1X”.

Procesor M2 może trafić też do nowego iMaca, większego od wprowadzonej niedawno wersji 24-calowej, który ma być następcą iMaca Pro.

Wiemy też, że Apple opracowuje już dwie kolejne, niezwykle wydajne wersje swojego autorskiego procesora, które przeznaczone będą dla nowego Maca Pro planowanego na przyszły rok. Mogą zostać nazwane „M3” (20-rdzeniowy CPU, 64-rdzeniowy GPU) oraz „M4” (40-rdzeniowy CPU, 128-rdzeniowy GPU).

Oczywiście Apple może zmienić strategię i zacząć nazywać swoje autorskie chipy zupełnie inaczej.

Zobacz, jak ma wyglądać nowy MacBook Air.

Nowe MacBooki Pro i Air z M1 są obecnie w promocji taniej nawet o 1500 zł – sprawdź tutaj.

Z miłości do Apple

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: