Zaciśnij pięść, żeby odebrać połączenie – już niedługo będziemy mogli sterować Apple Watchem bez dotykania ekranu (wideo)

Łukasz Bernaczyk   20 maja 2021

Jedną z nowych funkcji ułatwień dostępu Apple Watcha będzie wkrótce zaawansowany AssistiveTouch, pozwalający na sterowanie zegarkiem bez konieczności dotykania ekranu. Funkcja trafi do smartwatcha z Cupertino wraz z jednym z kolejnych uaktualnień watchOS, lecz już teraz możemy zobaczyć, jak będzie działała.

berrolia

Apple Watch – AssistiveTouch z obsługą gestami

Funkcje ułatwień dostępu są wbudowane w praktycznie każdy system operacyjny od Apple i ich głównym zadaniem jest (jak sama nazwa wskazuje) ułatwienie korzystania z urządzeń z Cupertino przez osoby z niepełnosprawnościami – ruchowymi, wzrokowymi, słuchowymi czy poznawczymi. Ale niejednokrotnie mogą być przydatne wszystkim użytkownikom.

Apple pokazało właśnie, jak niebawem będzie działał jedna z takich funkcji w Apple Watch, nazywana AssistiveTouch. Funkcjonalność pozwala na zaawansowane sterowanie zegarkiem gestami, bez konieczności dotykania ekranu.

AssistiveTouch w zegarkach Apple wykorzystuje dane z żyroskopu, akcelerometru, a także sensora odczytującego nasz puls.

Następnie informacje te, z wykorzystaniem uczenia maszynowego, pozwalają na rozróżnienie nawet drobnych ruchów mięśni czy ścięgien ręki i przekształcenie ich na konkretne komendy, pozwalające na nawigację po systemie watchOS i wykonywanie różnych czynności, jak np. odbieranie lub odrzucanie połączeń.

Na filmie udostępnionym przez Apple wygląda to imponująco. Zobaczcie sami:

Funkcja ma trafić do zegarków Apple wraz z jednym z uaktualnień systemu watchOS. Najprawdopodobniej AssistiveTouch będzie integralną częścią watchOS 8, który zostanie zaprezentowany na WWDC 2021 już 7 czerwca.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: