Raport: Apple pracuje nad swoim najmocniejszym komputerem w historii – 40 rdzeni CPU, 128 rdzeni GPU

Tomek Czech   19 maja 2021

W zeszłym roku Apple zapowiedziało, że do końca 2022 r. zastąpi wszystkie modele Maca, używające do tej pory procesorów Intela, nowymi wersjami z własnym chipem Apple Silicon. Mark Gurman z Bloomberga zdradził właśnie kilka szczegółów na temat specyfikacji pierwszego Maca Pro z procesorem stworzonym w Cupertino. Będzie to najmocniejszy komputer kiedykolwiek stworzony przez Apple.

berrolia

Mac Pro z Apple Silicon

Jak podaje dziennikarz Bloomberga, Apple pracuje nad nowym Makiem Pro już od kilku miesięcy. Ma on wyglądać jak mniejsza wersja obecnego Maca Pro.

Według informatorów Gurmana, w Cupertino opracowują dwa procesory dla nowego Maca Pro:

  • 20-rdzeniowy CPU (16 rdzeni wysoko wydajnych i 4 rdzenie energooszczędne), 64-rdzeniowy GPU;
  • 40-rdzeniowy CPU (32 rdzenie wysoko wydajne i 8 rdzeni energooszczędnych), 128-rdzeniowy GPU.

Dla porównania, obecny chip M1 posiada 8-rdzeniowy CPU (4 rdzenie wysoko wydajne i 4 rdzenie energooszczędne) oraz 8-rdzeniowy GPU.

Warto dodać, że obecnie najmocniejszy Mac Pro z procesorem Intela posiada 28-rdzeniowy CPU.

Gurman podaje, że w zależności od wersji procesora, nowy Mac Pro będzie dwa lub cztery razy bardziej wydajny niż nowy MacBook Pro, który może trafić do sprzedaży już latem.

Premiera pierwszego Maca Pro z chipem stworzonym przez Apple jest planowana na przyszły rok.

Nowy Mac mini

Z informacji zdobytych przez dziennikarza Bloomberga wynika też, że Apple pracuje nad nowym Makiem mini, który będzie wyposażony w ten sam procesor, co tegoroczne MacBooki Pro.

Nowy Mac mini ma posiadać cztery porty Thunderbolt/USB-4 (obecny model z M1 posiada dwa takie porty). Data premiery nie jest jeszcze znana.

Szkło hartowane do iPhone’a BananShield - twardość na poziomie szkieł Gorilla Glass💪

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: