Szarość vs. głęboka czerń – zobacz porównanie ekranu XDR w najnowszym iPadzie Pro 12,9” z wyświetlaczem w poprzednim modelu

Tomek Czech   27 maja 2021

Wprowadzony niedawno do sprzedaży nowy model 12,9-calowego iPada Pro jest pierwszym tabletem Apple z wyświetlaczem mini-LED, który Apple nazwało „Liquid Retina XDR”. Redaktorzy MacRumors porównali ten wyświetlacz do ekranu poprzedniego modelu iPada Pro (z marca 2020 r.). Różnica robi duże wrażenie.

berrolia

Ekran LED vs. mini-LED w iPadzie Pro

Wyświetlacz XDR w nowym iPadzie Pro 12,9” posiada ponad 10 tys. diod mini-LED, co pozwala mu osiągnąć bardzo wysoką jasność  – 1000 nitów na całym ekranie i 1600 nitów jasności szczytowej. Dzięki ponad 2,5 tys. stref miejscowego przyciemniania możliwe jest osiągniecie również niezwykle wysokiego kontrastu o współczynniku 1 000 000:1.

Osiągnięcie tak dużej ilości stref przyciemniania było możliwe dzięki miniaturyzacji diod LED – Apple podaje, że dla nowego iPada Pro 12,9” udało im się stworzyć diody mini-LED, które są aż 120-krotnie mniejsze niż diody LED zastosowane w poprzednim modelu.

Olbrzymia ilość stref miejscowego przyciemniania pozwala na bardzo precyzyjne wyłączanie diod w konkretnych obszarach, co skutkuje znacznie głębszą, „prawdziwą” czernią. Pomaga też to, że mniejsze diody mini-LED nie oświetlają sąsiednich, wyłączonych diod w takim stopnium, w jakim to ma miejsce przy klasycznych, dużych diodach LED.

Efekt końcowy jest taki:

iPad Pro 12,9” z 2020 r. (po lewej) vs. iPad Pro 12,9” M1 z 2021 r.

Jeden z czytelników MacRumors udostępnił też takie zdjęcie, na którym porównał najnowszego iPada Pro 12,9” z M1 (po lewej) z modelem z 2018 roku:

Redaktor MacRumors, Dan Barbera, ocenia, że w codziennym użytkowaniu również widać różnicę w jakości ekranu najnowszego iPada Pro 12,9” w porównaniu z poprzednim modelem (zwłaszcza treści HDR), choć nie jest ona aż tak wielka, jak przy wyświetlaniu czerni.

Pełne porównanie możecie zobaczyć na poniższym wideo:

Sprawdź promocje na:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: