Czy HomePod, HomePod mini i Apple TV odtworzą Muzykę Apple w bezstratnym formacie? Apple wyjaśnia

Łukasz Bernaczyk   26 maja 2021

Apple opublikowało dokument wyjaśniający kwestie bezstratnego formatu dźwięku, który niebawem trafi do Apple Music i możliwości odtarzania go na różnych urządzeniach firmy. Oba modele HomePoda, podobnie jak Apple TV, iPhone, iPad i Mac otrzymają wsparcie dla tego typu plików. Niestety nie będzie to dotyczyło żadnych słuchawek z Cupertino.

berrolia

Apple Music w bezstratnym formacie ALAC

Przypomnę, że w zeszłym tygodniu Apple oficjalnie zapowiedziało wprowadzenie bezstratnych formatów dźwięku do Apple Music.

Już w czerwcu abonenci Apple Music bez żadnej dodatkowej opłaty uzyskają dostęp do około 20 milionów utworów zapisanych w bezstratnym formacie ALAC (Apple Lossless Audio Codec). Cały katalog Apple Music, obejmujący 75 milionów utworów, zostanie przekonwertowany do ALAC do końca tego roku.

HomePod i HomePod mini z obsługą bezstratnej transmisji dźwięku

Właścicieli HomePodów i HomePodów mini z pewnością ucieszy ta informacja. Oba modele będą obsługiwały odtwarzanie muzyki w bezstratnym formacie. Funkcja ta zostanie aktywowana wraz z kolejną aktualizacją oprogramowania HomePodów.

Ogłaszając Apple Music w bezstratnym formacie Apple nie wymieniło HomPodów wśród urządzeń, na których będzie można słuchać dźwięku w wysokiej jakości, dlatego przez kilka dni nie było pewności, czy głośniki będą wspierać Apple Lossless. Teraz wszystko jest już jasne.

Apple TV 4K z obsługą “Apple Lossless”, “Hi-Res Lossless” najprawdopodobniej nieco później

Zanim przejdę do Apple TV 4K nadmienię, że musimy rozróżnić dwa standardy bezstratnego formatu plików dźwiękowych od Apple:

  • “Lossless” – format bezstratny o próbkowaniu 24 bitowym i częstotliwości 48 kHz,
  • “Hi-Res Lossless” – format bezstratny o wysokie rozdzielczości z próbkowaniem 24 bitowym i częstotliwości 192 kHz.

W przypadku Apple TV nie ma problemu ze zwykłym “Lossless”. Wystarczy uaktualnienie tvOS 14.6 i podłączenie urządzenia wyjściowego przez przewód HDMI.

Jeżeli chodzi o “Hi-Res Lossless” Apple pisze, że “obecnie” Apple TV 4K nie wspiera tego formatu, jednak zważając na kluczowe tu słowo “obecnie” bardzo prawdopodobne jest, że obsługa “Hi-Res Lossless” zostanie wprowadzona nieco później, w kolejnym uaktualnieniu systemu tvOS.

iPhone, iPad, MacBook i Mac również otrzymają obsługę bezstratnej transmisji dźwięku

Jeżeli chodzi o smartfony, tablety i komputery od Apple, to na wszystkich urządzeniach będziemy mogli posłuchać muzyki w formatach “Lossless” i “Hi-Res Lossless”, zarówno na wbudowanych głośnikach jak, i przewodowo (do tego potrzebny będzie przetwornik analogowo-cyfrowy).

AirPodsy i słuchawki Beats niestety bez muzyki w bezstratnym formacie

Na koniec zostawiłem słuchawki Apple. Niestety, AirPods, AirPods Pro, AirPods Max oraz słuchawki Beats nie odtworzą muzyki w bezstratnym formacie. Co gorsza, AirPods Max nawet połączone przewodem nie będą odtwarzać “Lossless”.

Sprawdź promocje na:

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: