“Ukryj Mój Email” – nowa funkcja w iOS 15, iPadOS 15 i MacOS Monterey. Zobacz, na czym polega i jak działa

Łukasz Bernaczyk   25 czerwca 2021

Wraz z nowymi systemami operacyjnymi dla iPhone’ów (iOS 15) i iPadów (iPadOS 15) Apple wprowadziło kilka ciekawych funkcji poprawiających ochronę naszej prywatności. Jedną z nich jest “Ukryj mój adres email”, której działanie chciałbym Wam dzisiaj przybliżyć.

“Hide My Email” – nowość w iOS 15, iPadOS 15 i macOS Monterey

Funkcja “Ukryj mój adres email” pozwala na generowanie unikatowych, losowych adresów email, które przekierowują wysyłane na nie wiadomości do naszej osobistej skrzynki odbiorczej (na nasz „prawdziwy” adres email).

Bardzo fajna i sprytna funkcjonalność pozwoli nam w dowolnym momencie wygenerować taki losowy adres email, a następnie np. wpisać go w formularz podczas rejestracji na portalu społecznościowym, forum czy liście mailingowej.

Zalety takie rozwiązania są przynajmniej dwie. Po pierwsze, właściciel portalu, forum czy listy mailingowej nigdy nie pozna naszego prawdziwego adresu email, co niewątpliwie zwiększy nasze bezpieczeństwo w sieci.

Po drugie, taki losowo wygenerowany, unikalny adres możemy w dowolnym momencie odłączyć od naszego prawdziwego maila, co sprawi, że np. niechciany spam przestanie trafiać na naszą skrzynkę.

Funkcjonalność “Ukryj mój adres email” jest zintegrowana zarówno z systemową aplikacją Mail, co pozwala nam na generowanie losowych adresów przy wysyłaniu dowolnego maila, jak również z Safari, a to daje możliwości, o których pisałem powyżej, czyli generowania losowych adresów email podczas wypełniania formularzy internetowych lub logowania się do różnych forum czy portali.

Możemy wygenerować dowolną ilość unikatowych, losowych adresów i zarządzać nimi w: Ustawienia -> Apple ID -> iCloud -> Ukryj mój adres email.

“Ukryj mój adres email” w iCloud+

Niestety, funkcja “Ukryj Mój Email” nie jest darmowa. Do jej działania konieczne jest posiadanie odpłatnego abonamentu iCloud+, będącego następcą iCloud.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli masz już płatny abonamet w usłudze iCloud, to Twoje wydatki na usługę iCloud+ się nie zmienią, bowiem ceny pakietów iCloud+ są takie same, jak dotychczasowe ceny iCloud.

Funkcja „Ukryj mój Email” będzie też dostępna w macOS Monterey, którego premiera spodziewana jest w październiku.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: