RPA pomoże zwiększyć Twoją produktywność bez zatrudniania kolejnych osób

Redakcja   27 lipca 2021

Chciałbyś zwiększyć produktywność swojej firmy bez konieczności zatrudniania kolejnych pracowników? Postaw na Zrobotyzowaną Automatyzację Procesów, czyli rozwiązania, które dzięki przejęciu żmudnych i powtarzalnych czynności pozwolą uwolnić czas obecnej kadry. Czym dokładnie jest RPA? Jak działa i jakie przynosi korzyści? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

berrolia

Co to jest RPA?

RPA czyli Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów to oprogramowanie, które integruje oddzielne systemy i aplikacje. Robot może dzięki temu zastąpić człowieka w wykonywaniu czasochłonnych i powtarzalnych czynności, które nie wymagają myślenia, takich jak np. przełączanie się pomiędzy systemami i aplikacjami, czy pobieranie i kopiowanie danych. Wdrożenie RPA odciąża pracowników, którzy mogą zająć się realizacja zadań przynoszących firmie wartość dodaną.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wdrożenie RPA nie wymaga modyfikowania istniejących do tej pory systemów informatycznych ani przebudowy funkcjonujących obecnie w przedsiębiorstwie procesów. Wynika to z faktu, że zaprogramowany robot działa w ten sam sposób co człowiek, czyli wykorzystuje interfejs użytkownika (GUI).

Zalety RPA

Wdrożenie rozwiązań klasy RPA posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

– brak konieczności integracji – roboty z reguły nie wymagają integracji z systemami i aplikacjami funkcjonującymi w firmie. Jak już wspomniano do wykonywania czynności wykorzystują skraping ekranu oraz interfejs fizycznego użytkownika;

– łatwe wdrożenie – programowanie robotów tak samo jak w przypadku tworzenia makr polega na rejestrowaniu działań człowieka. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają też automatyczną naukę robota poprzez podgląd działań pracowników;

– elastyczność – oprogramowanie RPA z reguły można rozbudowywać, co pozwala dostosowywać je do aktualnych potrzeb i procesów realizowanych w przedsiębiorstwie. Jest to kwestia na którą warto zwrócić uwagę już w momencie wyboru dostawcy systemu RPA.

Korzyści wynikające z RPA

Wdrożenie Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów przynosi firmie wiele korzyści, które nie ograniczają się do odciążenia pracowników od wykonywania monotonnych zadań i uwolnienia ich czasu. RPA przyspiesza realizację procesów biznesowych oraz podnosi ich jakość, co bezpośrednio przekłada się na rosnące zadowolenie klientów zewnętrznych. Wynika to z faktu, że robot w przeciwieństwie do człowieka się nie myli, nie męczy i nie bierze urlopu. W związku z tym może pracować nieustannie.

Przejęcie przez robota czasochłonnych czynności, sprawia że pracownicy mogą zająć się wykonywaniem kreatywnych zadań, które są bardziej motywujące. Jest to ważne, ponieważ satysfakcja pracownika przekłada się na jego identyfikowanie się z firmą i chęć dalszej pracy na jej rzecz. Osoby wykonujące wartościowe zadania rzadziej decydują się na zmianę pracy, co ogranicza rotację wśród załogi. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia problemów z poszukiwaniem wartościowych pracowników, o którym można przeczytać w artykule: Branża IT szuka kobiet do pracy.

Jak wybrać oprogramowanie RPA dopasowane do potrzeb firmy?

Decydując się na wdrożenie rozwiązań RPA należy dokonać analizy potrzeb oraz problemów, z którymi boryka się firma. Pozwoli to dobrać oprogramowanie, które najlepiej będzie im odpowiadało. Na tym etapie warto zadbać o zaangażowanie wszystkich pracowników, ponieważ to oni najlepiej wiedzą co można poprawić.

Wybierając oprogramowanie RPA zaleca się skorzystanie z renomowanego dostawcy, który zapewni odpowiedni serwis oraz zadba o najwyższą jakość wdrożenia. Ważne jest również by dostawca został długofalowym partnerem firmy, który będzie dążył do bieżącego zaspokajania jej potrzeb.

Co składa się na koszty wdrożenia RPA w firmie?

Uruchomienie robota wymaga poniesienia kosztów wynikających z zaprojektowania dostosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa, a także napisania właściwego oprogramowania. W związku z tym podstawowe koszty wdrożenia Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów dotyczą:

  • zaprojektowania RPA;
  • stworzenia oprogramowania do RPA;
  • licencji;
  • implementacji narzędzi RPA oraz szkoleń;
  • utrzymania i modyfikacji związanych ze zmieniającymi się wymaganiami.

Więcej informacji na temat obliczania całkowitego kosztu wdrożenia RPA w firmie można znaleźć na stronie: mindbox.pl.

Wdrożenie RPA to inwestycja, która przynosi firmie długofalowe korzyści. Pozwala również uzyskać przewagę nad konkurencją, a co za tym idzie posiąść status lidera w danej branży.

***

Materiał powstał we współpracy z Mindbox.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: