Nowy Mac mini (2022) będzie hitem – zobacz, czego możemy się spodziewać po najmniejszym ze stacjonarnych Maców

Łukasz Bernaczyk   5 października 2021

Mac mini to mocno niedoceniany przez wielu komputer, który jednak zyskał ogromną popularność na całym świecie. Niebawem zobaczymy jego nową odsłonę z nowym wyglądem, nowymi złączami i potężnym, nowym procesorem od Apple. Zobaczmy, czego się spodziewać.

berrolia

Nowy Mac mini (2021) – wygląd

Według informacji podawanych przez Jona Prossera, nowy Mac mini ma być znacznie mniejszy od obecnego modelu (przede wszystkim znacznie cieńszy).

Górna część obudowy, która obecnie jest aluminiowa, w nowym modelu ma być wykonana z materiału przypominającego szkło akrylowe, czyli tzw. pleksi.

Prosser spekuluje, że taki ruch może być spowodowany chęcią wprowadzenia różnych wersji kolorystycznych, a dokładniej – Maca mini w dwóch odcieniach jednego koloru, podobnie jak zrobiono w przypadku iMaca 24” z M1.

Na dole zobaczymy podstawkę w formie dwóch podłużnych gumowych pasków – taką samą, jak w zaprezentowanym niedawno iMacu. Znajdzie się też tam otwór wentylatora.

Nowy Mac mini – CPU

Nowa generacja Maca mini ma otrzymać procesory Apple M1 Pro i M1 Max, czyli znacznie mocniejszych następców układu Apple M1, które – cytując Marka Gurmana z Bloomberga – “znacznie przewyższą możliwości i wydajność obecnych chipów M1”.

Nowy Mac mini – GPU

W przypadku procesora graficznego, będącego integralną częścią nowego chipa, również możemy spodziewać się identycznej specyfikacji, jak w nadchodzących MacBook’ach Pro.

Ośmiordzeniowy GPU z procesora Apple M1, w nowym chipie zastąpi jednostka dostępna w dwóch wariantach – z 16 rdzeniami lub z aż 32 rdzeniami.

Nowy Mac mini – RAM

Jeżeli chodzi o pamięć operacyjną, to obecnie sprzedawany Mac mini z układem Apple M1 daje nam dwie możliwości konfiguracji: 8 GB RAM lub 16 GB RAM. Do tego dochodzi cały czas będący w sprzedaży Mac mini z procesorem Intela, które możemy nabyć z 64 gigabajtami RAM.

Jak twierdzi Gurman, w nowym Macu mini również będziemy mogli wybrać opcję z 64 GB RAM, nie wiadomo tylko, ile różnych opcji będzie do wyboru. Osobiście uważam. że może to być 16 GB, 32 GB i 64 GB.

Nowy Mac mini – dysk twardy

To najprawdopodobniej jeden z nielicznych aspektów, który nie ulegnie zmianie. Należy się spodziewać, że nowy Mac mini dostępny będzie z dyskami SSD o pojemnościach 256 GB, 512 GB, 1 TB lub 2 TB, czyli tak samo, jak obecny model.

Nowy Mac mini – porty

Nowy Mac mini ma być wyposażony w cztery porty Thunderbolt/USB-4, dwa porty USB-A, HDMI oraz Ethernet. Ma też posiadać magnetyczny port ładowania MagSafe – identyczny, jak w nowym iMacu 24”.

Nowy Mac mini – ceny

Wprowadzając Maca mini z M1 Apple obniżyło jego cenę z 799$ do 699$. Można się spodziewać, że firma z Cupertino podobny zabieg zastosuje w stosunku do nowego Maca mini, który z założenia ma zastąpić ostatniego mini z ukłądem Intela.

Ten w najniższej konfiguracji kosztuje obecnie 1099$, co w Polsce przekłada się na 5 699 zł. Jeżeli Apple obniży cenę nowego Maca mini do 999$, w Polsce możemy spodziewać się kwoty około 5 199 zł.

Nowy Mac mini – kiedy premiera?

Początkowo spodziewaliśmy się zobaczyć nowego Maca Mini na tej samej prezentacji, na której zobaczymy nowe MacBooki Pro. Czyli najprawdopodobniej w październiku.

W swoim najnowszym newsletterze Mark Gurman z Bloomberga sugeruje jednak, że nowy mini pojawi się na rynku jakiś czas po sklepowej premierze tegorocznych MacBooków Pro. Wydaje się, że powinno się to stać jeszcze w tym roku – komputer mógłby zostać zaprezentowany na najbliższej konferencji, ale trafić do sprzedaży w późniejszym okresie. Nie jest jednak wykluczone, że nowego Maca mini zobaczymy dopiero na początku przyszłego roku.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

 

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: