Kiedy nowe MacBooki Pro M1X 14″ i 16″ trafią do sprzedaży?

Łukasz Bernaczyk   14 października 2021

Kolejna konferencja produktowa Apple odbędzie się już za kilka dni – w najbliższy poniedziałek, 18 października. Głównym wydarzeniem tego eventu będzie z pewnością prezentacja nowych, przeprojektowanych MacBooków Pro z układami Apple M1X/M2 i ekranami mini-LED 14″ i 16″. Kluczowe dla wielu wyczekujących na te produkty pytanie to: kiedy laptopy fizycznie trafią do użytkowników?

berrolia

Nowe MacBooki Pro M1X 14″ i 16″ (2021)

Nadchodzące MacBooki Pro z układami Apple M1x/M2 to jedne z najbardziej wyczekiwanych produktów Apple w ostatnich latach.

O samych urządzeniach wiemy już naprawdę sporo. Nowe laptopy Apple z linii Pro dostępne będą w dwóch wielkościach: z ekranem o przekątnej 14 oraz 16 cali.

Jak już jesteśmy przy ekranach, to warto nadmienić, że oba modele będą wyposażone w wyświetlacze mini-LED, być może z odświeżaniem 120 Hz.

Laptopy będzie zasilał autorski procesor Apple M1X/M2 z 10 rdzeniami CPU i 16 rdzeniami GPU, a w wyższe konfiguracji nawet z 32 rdzeniami GPU.

Nowe MacBooki Pro mają być też mocno przeprojektowane i nawiązywać dizajnem do iPhone’ów 12 i 13 oraz iPadów Pro.

Do komputerów tych wrócą również port HDMI, gniazdo kart pamięci oraz złącze ładowania MagSafe.

MacBook Pro (2021) – premiera 18.10, a kiedy sprzedaż?

Na pytanie, kiedy nowe MacBooki Pro trafią do sprzedaży i ostatecznie w ręce użytkowników nie ma łatwej odpowiedzi.

W latach 2016 – 2020 prezentowane przez Apple nowe komputery były zawsze dostępne do zamówienia w ten sam dzień lub następnego dnia po konferencji.

Tak było w 2016 roku z MacBookiem Pro z Touch Barem, w 2017 r. z nowymi MacBookami, MacBookami Pro, MacBookami Air i iMacami.

Podobnie sprawa wyglądała w 2018 r. z MacBookami Air oraz Macami mini i w 2020 roku z pierwszymi Macami z układami M1.

Zwykle w tych wszystkich latach pierwsze egzemplarze nowych komputerów Apple trafiały do użytkowników w około 2-3 tygodnie od daty rozpoczęcia sprzedaży.

Wszystkie powyższe statystyki mocno zaburzyła tegoroczna premiera nowego iMaca 24″, którego prezentacja odbyła się 20 kwietnia, a do sprzedaży komputer trafił 10 dni później, 30 kwietnia.

Do klientów pierwsze nowe iMaki 24” trafiał “dopiero” 3-4 tygodnie później. Jak więc będzie z nowymi MacBookami Pro M1X?

Historia z poprzednich lat wskazuje, że zamówienia mogą ruszyć już w dniu prezentacji, czyli w  najbliższy poniedziałek. Ale każdy inny scenariusz jest też możliwy.

Według mnie, harmonogram będzie wyglądał następująco:

  • 18.10.2021 – prezentacja nowych MacBooków Pro M1X,
  • 19.10.2021 – komputery trafiają do przedsprzedaży na stronie internetowej Apple,
  • 22.10.2021 lub 29.10.2021 – nowe MacBooki Pro trafiają w ręce klientów.

Czy moje przewidywania się potwierdzą – nie wiem. Weryfikacja nastąpi już w poniedziałek, kiedy to Apple oficjalnie poinformuje o datach sprzedaży i dostawy.

PROMOCJA: AirPods 3 w bardzo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: