Ciekawa nowa funkcja w iOS 16 i watchOS 9

Tomek Czech   1 listopada 2021

Jak podaje The Wall Street Journal, Apple planuje dodanie do iPhone’a i Apple Watcha funkcji rozpoznawania wypadków samochodowych i automatycznego wzywania pomocy. Funkcja ma być gotowa w 2022 r. i zostać dodana do iOS 16 i watchOS 9.

iOS 16 i watchOS 9 z funkcją rozpoznawania wypadków

Wyposażone w nową funkcję iPhone’y z iOS 16 i zegarki z watchOS 9 rozpoznawałyby wypadek samochodowy przez nagły wzrost przeciążenia spowodowany zderzeniem, wykorzystując akcelerometr i inne czujniki. Urządzenia automatycznie dzwoniłby wtedy na numer alarmowy 911.

Według informacji zdobytych prze The Wall Street Journal, Apple testuje nową funkcję już od roku na anonimowych danych wysyłanych przez iPhone’y i Apple Watche z całego świata. Urządzenia te rozpoznały w tym czasie ponad 10 milionów zdarzeń, które mogły być wypadkami samochodowymi. W przypadku 50 tys. z nich użytkownicy zadzwonili na 911.

W podobną funkcję wyposażony jest Apple Watch (począwszy od modelu Series 4) – funkcję rozpoznawania upadku użytkownika i automatycznego powiadamiania odpowiednich służb ratunkowych. W ostatnich latach media pisały o wielu przypadkach, w których funkcja ta uratowała komuś życie.

Premiera iOS 16 i watchOS 9 (oraz nowych wersji pozostałych systemów) spodziewana jest w czerwcu 2022 r., podczas corocznej konferencji WWDC. Dla wszystkich użytkowników nowy software będzie dostępny jesienią przyszłego roku (najprawdopodobniej we wrześniu).

Z miłości do Apple

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: