Nowy MacBook Pro z 16 GB czy 32 GB RAM? Ten test da Wam jednoznaczną (choć zaskakującą) odpowiedź

Łukasz Bernaczyk   2 listopada 2021

Nowe MacBooki Pro 14” i 16” są w sprzedaży już od dwóch tygodni. Jeżeli rozważacie zakup jednego z nich i zastanawiacie się, czy wybrać podstawowy model z 16 GB RAM, czy dopłacić 2 tys. zł do 32 GB RAM, test porównawczy chłopaków z Max Tech jednoznacznie odpowie Wam na to pytanie.

berrolia

MacBook M1 Pro (2021) z 16 GB czy 32 GB RAM?

Na kanale Max Tech pojawiło się bardzo ciekawe wideo, w którym prowadzący poddaje realnym testom wydajnościowym dwa nowe MacBooki Pro z układami M1 Pro. Jedyna różnica między tymi dwoma laptopami to ilość pamięci RAM – jeden z nich jest w najniższej możliwej konfiguracji, czyli z 16 GB pamięci RAM, drugi laptop posiada dwa razy więcej RAM, czyli 32 GB.

Na obydwu MacBookach Max uruchamia jednocześnie programy do profesjonalnej obróbki grafiki, muzyki i wideo, sprawdzając przy tym na bieżąco, jak wygląda realne zużycie RAM na obu komputerach, oraz czy różnica w ilości pamięci RAM będzie miała wpływ na długość wykonywania poszczególnych zadań.

Wnioski są bardzo zaskakujące, ponieważ różnica w szybkości działania i wydajności obu laptopów Apple jest praktycznie niezauważalna.

Co prawda MacBook Pro M1 Pro z 16 GB nieco częściej korzysta z pamięci SWAP, zrzucając część RAM-u na dysk SSD, jednak w użytkowaniu jest to niezauważalne, ponieważ dyski twarde w nowych MacBookach Pro są dwa razy szybsze niż poprzednio oferując prędkości zapisu/odczytu rzędu 7,4 GB/s. Dodatkowo, RAM oferuje też ogromną przepustowość do 200 GB/s.

Zobaczcie sami.

Podsumowanie

Testy Max Tech nie pozostawiają wątpliwości, że jeżeli macie dodatkowe 2000 zł na zakup nowego MacBooka Pro, lepiej te pieniądze przeznaczyć na większy dysk SSD, bo realna różnica w pracy pomiędzy modelem z 16 GB RAM a wersją z 32 GB RAM jest praktycznie niezauważalna dla użytkownika.

Dodam też, że Max sprawdził te laptopy w bardzo skrajnych warunkach, gdyż testując kolejne programy do zastosowań profesjonalnych nie zamykał tych poprzednich, a i tak MacBook Pro z 16 GB pamięci RAM nie miał problemów z obsługą tylu “zasobożernych” aplikacji naraz. W praktyce nikt z Was nie będzie jednocześnie obrabiał zdjęć, muzyki i wideo w rozdzielczości 8K, więc nie ma obaw, że wyposażony w 16 GB RAM MacBook Pro będzie miał problemy z wykonywaniem bieżącej pracy.

Dostępność nowych MacBooków Pro 14” i 16” jest bardzo mała, w oficjalnym sklepie Apple na zamówienie trzeba czekać około miesiąca, ale na polskim Amazonie aktualnie można od ręki kupić model 14-calowy w podstawowej konfiguracji.

Produkty Apple w super cenach

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: