Raport: w 2022 Apple wprowadzi nowy system operacyjny – rOS

Tomek Czech   13 grudnia 2021

W 2022 r. programiści Apple będą bardzo zajęci, bo oprócz nowych wersji wszystkich obecnych systemów operacyjnych, będą musieli dopracować i pokazać światu nowy system – rOS, czyli oprogramowanie, na którym będą działać gogle MR – podaje w swoim najnowszym raporcie Mark Gurman z Bloomberga.

berrolia

rOS – nowy system operacyjny Apple w 2022

Już w 2017 r. dziennikarz Bloomberga informował, że w Cupertino intensywnie pracują nad specjalnym chipem i systemem operacyjnym, na którym będzie działać pierwsze urządzenie AR (augmented reality – rozszerzona rzeczywistość) od Apple.

Wtedy wydawało się jeszcze, że tym urządzeniem będą okulary AR, ale teraz wiemy, że Apple zdecydowało się jako pierwsze wprowadzić na rynek gogle MR, czyli mieszanej rzeczywistości (mixed reality). Ich premiera spodziewana jest w drugiej połowie 2022 r.

Cztery lata temu Gurman podawał, że grupa ekspertów, która pracowała nad urządzeniem urosła do kilkuset osób. Ich pierwszym produktem był ARKit, który zadebiutował w iOS 11.

Już wtedy jednak programiści pod dyrekcją Geoffa Stahla, który w przeszłości stał w Apple na czele zespołu zajmującego się grami i grafiką, pracowali nad systemem operacyjnym dla okularów, który miał bazować na iOS. Był on roboczy nazwany rOS (od “reality operating system”). Wydaje się więc, że ta nazwa przetrwała do dziś.

Według źródeł Bloomberga, już kilka lat temu zespół zaczął opracowywać pierwsze aplikacje dla urządzenia AR/MR – od prostych, jak mapy czy wiadomości, do bardziej zaawansowanych, jak wirtualne pokoje spotkań czy odtwarzanie wideo w 360°.

W 2019 r. Mark Gurman pisał w swoim raporcie, że do prac nad rOS dołączyły „całe zespoły inżynierów pracujące wcześniej nad rozwojem iPhone’a i iPada”.

Zespół pracujący nad AR miał liczyć wtedy już ponad 1000 pracowników. Dołączyli do niego również byli inżynierowie NASA.

Gogle MR od Apple (2022)

Gogle mieszanej rzeczywistości mają być dla Apple swoistego rodzaju przetarciem drogi przed jeszcze bardziej skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie produktem – okularami AR (rozszerzonej rzeczywistości).

Gogle MR mają być wyposażone w dwa ekrany wysokiej rozdzielczości oraz kamery 8K. Apple opracowało dla nich specjalny procesor, ale i tak najprawdopodobniej będą wymagały połączenia z iPhonem.

Cena urządzenia może sięgać nawet 3 tys. dolarów.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: