System operacyjny rOS, kamery 3D w iPhonie i iPadzie, okulary AR – Apple przygotowuje się do kolejnej rewolucji technologicznej

Łukasz Bernaczyk   14 listopada 2019

Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość to od dłuższego czasu jeden z priorytetowych kierunków w rozwoju Apple. Dotychczas nie była jednak znana skala działania i większość planów firmy z Cupertino w tematach związanych z AR i VR. Okazuje się, że Apple ma w planach prawdziwy podbój tego rynku. Wiele szczegółów na ten temat zdradził Mark Gurman z Bloomberga.

iPad (2020) z kamerą 3D dla VR

Pierwszy krok w podboju rozszerzonej rzeczywistości to umieszczenie kamer 3D z technologią ToF (time-of-flight) w iPadach i iPhone’ach.

Ma to się wydarzyć już w przyszłym roku, poczynając od nowych iPadów wyposażonych w sensor 3D już w marcu 2020 r. Następnie, we wrześniu, ten sam typ kamery otrzymają wszystkie modele iPhone’a 12.

Kamera 3D ToF pozwala na znacznie dokładniejsze orientowanie się urządzenia w przestrzeni. Dzieje się tak przez pomiar czasu podróży wiązki promieniowania z kamery do obiektu.

Technologia kamery 3D niezbędna do precyzyjnego działania rozszerzonej rzeczywistości jest tak naprawdę ulepszoną i bardziej zaawansowaną kamerą, która obecnie występuje w przedniej kamerze TrueDepth, odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie twarzy.

Nowy sensor time-of-fligth jest opracowywany przez Apple od kilku lat. Prace nad nim dobiegają końca i znajdzie on miejsce we wszystkich produktach Apple powiązanych z technologią rozszerzonej rzeczywistości. A tych w niedalekiej przyszłości ma być sporo.

Zestaw VR+AR i okulary AR

Kolejnym krokiem Apple ma być własny zestaw łączący wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość. Według informatorów Bloomberga, jego premiera przewidziana jest na 2022 r. Rok później do sprzedaży trafić mają okulary VR od Apple, które będą bardziej kompaktowe i przystosowane do długiego, codziennego użytku.

Jak dokładnie będą działały i wyglądały oba te produkty nie wiadomo. Przypuszczać można, że zestaw VR+AR będzie przypominał obecnie dostępne na rynku produkty, jak np. Google Oculus, natomiast okulary VR w 2023 roku będą urządzeniem zbliżonym wyglądem do zwykłych okularów.

System rOS i prawdziwy batalion pracowników

Powołując się na źródła w Cupertino Gurman pisze, że całe zespoły inżynierów pracujące dotychczas nad rozwojem iPhone’a i iPada rozpoczęły prace nad nowym systemem operacyjnym nazwanym rOS, który obsługiwał będzie właśnie urządzenia związane z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością.

Raport Bloomberga informuje również o skali, z jaką Apple pracuje na tematami rozszerzonej rzeczywistość. Zespół pracujących nad AR liczy już ponad 1000 pracowników i składa się między innymi z ludzi, którzy wcześniej zajmowali się pisaniem gier i tworzeniem systemu iOS, a także speców od grafiki i byłych inżynierów NASA.

Wygląda na to, że w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami nowych, rewolucyjnych na miarę iPhone’a czy iPada produktów, które na zawsze zmienią bieg technologicznej historii.

Z miłości do Apple

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: