Świetna wiadomość dla użytkowników starszych Apple Watchy – mogą już sterować zegarkiem za pomocą gestów dłoni, bez dotykania ekranu

Łukasz Bernaczyk   16 grudnia 2021

Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla zegarków Apple, watchOS 8.3, udostępnia starszym modelom Apple Watcha funkcjonalność AssistiveTouch, czyli zaawansowanego sterowania zegarkiem przy pomocy gestów dłoni. Dotychczas funkcja ta była zarezerwowana wyłącznie dla Apple Watch Series 6, Series 7 oraz SE.

berrolia

watchOS 8.3 z AssistiveTouch dla Apple Watch Series 4 i Series 5

AssistiveTouch dla Apple Watcha jest integralną częścią zestawu funkcji ułatwień dostępu, wbudowanych praktycznie w każde urządzenia Apple.

Ich zadaniem jest ułatwienie, a niekiedy w ogóle umożliwienie korzystania z urządzeń z Cupertino przez osoby z niepełnosprawnościami – ruchowymi, wzrokowymi, słuchowymi czy poznawczymi. Ale niejednokrotnie funkcje te mogą być przydatne wszystkim użytkownikom.

W maju tego roku Apple zaprezentowało po raz pierwszy AssistiveTouch, które nieco później trafiło do watchOS 8, ale niestety z funkcjonalności tej mogli korzystać wyłącznie użytkownicy Apple Watcha SE, Apple Watcha Series 6 oraz Series 7.

Najnowsza, udostępniona w poniedziałek wersja watchOS 8.3 zmienia jednak ten stan rzeczy i udostępnia AssistiveTouch użytkownikom dwóch starszych modeli Apple Watch – Series 4 i Series 5.

AssistiveTouch pozwala na zaawansowane sterowanie zegarkiem za pomocą gestów dłoni, bez konieczności dotykania ekranu. Apple Watch wykorzystuje przy tym dane z żyroskopu, akcelerometru, a także sensora odczytującego nasz puls.

Dane te pozwalają rozróżnić najmniejsze ruchy mięśni i ścięgien dłoni, które następnie przetwarzane są na polecenia sterujące Apple Watchem.

AssistiveTouch pozwala poruszać się po całym menu zegarka, a gesty umożliwiają wykonywanie między innymi następujących czynności:

  • stuknięcie w ekran;
  • naciśnięcie i obrócenie Digital Crown;
  • przesunięcie palcem w celu przejścia do innego ekranu;
  • przytrzymanie przycisku bocznego
  • przejście do centrum powiadomień, centrum sterowania i Docka;
  • wyświetlanie aplikacji;
  • użycie Apple Pay;
  • dwukrotne naciśnięcie przycisku bocznego;
  • aktywowanie Siri.

Funkcję uruchamiamy na Apple Watchu w Ustawienia -> Dostępność -> AssistiveTouch.

Oprócz watchOS 8.3 wymagany jest iOS 15.2 na sparowanym z zegarkiem iPhonie.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: