Nowy iPhone otrzyma aparat peryskopowy z 10-krotnym zoomem optycznym – potwierdza znany analityk

Łukasz Bernaczyk   4 stycznia 2022

Według najnowszych informacji zdobytych przez analityka Jeffa Pu, jedną z nowości przyszłorocznego iPhone’a 15 ma być aparat peryskopowy, który umożliwi nawet 10–krotne powiększenie optyczne.

berrolia

iPhone 15 z aparatem peryskopowym i zoomem optycznym x10

Pierwsze informacje na temat zastosowania aparatu peryskopowego w iPhone’ach przyniósł nam już na początku 2020 r. analityk Ming-Chi Kuo. Rok później potwierdził swoje wcześniejsze doniesienia i sprecyzował, że taki aparat trafi do iPhone’a 15 w 2023 r. Od tego czasu wielokrotnie słyszeliśmy podobne przecieki.

Teraz informacje te potwierdził kolejny dobrze poinformowany analityk – Jeff Pu, dodając jednocześnie, że przybliżenie optyczne oferowane przez aparat peryskopowy w iPhonie 15 będzie maksymalnie wynosiło x10.

Jak podaje Pu, aparat peryskopowy trafi do co najmniej jednego modelu iPhone’a z 2023 r. Nową kamerę zobaczymy więc albo wyłącznie w iPhonie 15 Pro Max, albo w obydwu modelach Pro (raczej nie ma się co spodziewać, że to rozwiązanie trafi już w przyszłym roku również do dwóch tańszych wersji iPhone’a).

Aparat peryskopowy vs. “tradycyjny aparat”

Zoom optyczny wymaga umieszczenia w obiektywie dodatkowych soczewek, które przez ruch (przód/tył) pozwalają na powiększenie fotografowanych obiektów, działając tym samym dokładnie tak samo, jak szkło powiększające.

Problemem w iPhone’ach, ale także we wszystkich innych smartfonach jest fakt, że obiektyw aparatu jest bardzo mały i przy tym bardzo krótki. W praktyce oznacza to, że można w nim zmieścić bardzo ograniczoną liczbę soczewek, a ich ruch również może odbywać się w niewielkim zakresie.

Rozwiązaniem tych wszystkich ograniczeń jest aparat peryskopowy. Co do zasady działa on w smartfonach dokładnie tak samo, jak w klasycznym peryskopie, tyle że jego elementy są znacznie zminiaturyzowane.

W przeciwieństwie do „zwykłego” zoomu optycznego w smartfonach, gdzie matryca i wszystkie soczewki obiektywu ułożone są w równolegle w jednej linii, w aparacie peryskopowym matryca i większa część soczewek jest ułożona prostopadle do obiektywu.

Standardowe umieszczenie soczewek w lewym aparacie i peryskopowy układ soczewek w prawym aparacie smartfona Oppo.

Obraz wpadający przez zewnętrzną soczewkę obiektywu jest tu załamywany przez pryzmat lub lustro i pod kątem 90 stopni przechodzi przez zestaw soczewek, by finalnie trafić do matrycy, która również ułożona jest prostopadle do obiektywu.

Pozwala to na zmieszczenie w smartfonie większej liczby soczewek i na większy ruch soczewek powiększających.

Dzieje się tak, ponieważ ograniczeniem nie jest grubość smartfona, a jego szerokość lub długość.W praktyce możliwe więc jest uzyskanie zoomu optycznego o wartościach znacznie większych niż standardowych aparatach w smartfonach.

MacBooki Pro i Air w zaawansowanych konfiguracjach dostępne od ręki w Lantre

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: