Nowe iPhone’y i iPady mogą ładować akcesoria przez… ekran

Łukasz Bernaczyk   5 stycznia 2022

Najnowszy patent przyznany Apple świadczy o tym, że firma z Cupertino bada możliwość wprowadzenia do iPada i iPhone’a technologii umożliwiającej bezprzewodowe ładowanie akcesoriów przez ekran swoich smartfonów i tabletów.

berrolia

Bezprzewodowe ładowanie przez… ekran iPhone’a lub iPada

Apple doskonale wie, że bezprzewodowe ładowanie zwrotne jest przyszłościową technologią i od kilku lat intensywnie pracuje nad rozwojem właśnie tego typu wymiany energii elektrycznej między swoimi urządzeniami.

Nowe iPhone’y technicznie są już gotowe do ładowania dwukierunkowego, ale Apple jeszcze nie udostępnia tej funkcji użytkownikom (najprawdopodobniej rozwiązanie to nie jest jeszcze dopracowane do takiego stopnia, jakiego życzyliby sobie inżynierowie z Cupertino).

W ubiegłym roku informowaliśmy Was o przyznanych Apple patentach na bezprzewodowe ładowanie zwrotne iPhone’a, AirPodsów i Apple Watcha przez obudowę MacBooka (a nawet przez powierzchnię gładzika), pod którą znajdowałyby się specjalne cewki indukcyjne.

Ujawniony właśnie patent, przyznany firmie z Cupertino przez Amerykański Urząd Patentów i Znaków Zastrzeżonych świadczy o tym, że Apple zamierza podobą technologię wprowadzić do samego iPhone’a i iPada, z tą różnicą, że ładowanie akcesoriów Apple (zegarki, rysik i słuchawki) odbywało by się … przez ekran tabletu i smartfona.

W opisie patentu czytamy o podzespołach elektronicznych i komponentach, które zapewniłyby możliwość bezprzewodowego ładowania zwrotnego akcesoriów Apple przez ekran, np. ładowania Apple Pencil na ekranie iPada:

Komponenty mogą obejmować zespół ładowania akcesoriów bezprzewodowych, w tym rdzeń umieszczony poniżej górnej szyby i jedno lub więcej uzwojeń umieszczonych na rdzeniu i skonfigurowanych do generowania strumienia magnetycznego nad górną szybą, zapewniając w ten sposób bezprzewodowe zasilanie rysika po umieszczeniu go w określonym miejscu na ekranie wyświetlacza.

Pod ekranem mogłoby się znaleźć również magnesy, które utrzymywałyby ładowane urządzenie na właściwym miejscu.

Jak w przypadku każdego patentu Apple, nie wiemy na 100%, czy firma zdecyduje się ostatecznie wprowadzić takie rozwiązanie. Cupertino patentuje wiele swoich “wynalazków”, z których duża część nigdy nie trafia do finalnego produktu.

Jednak w przypadku technologii związanych z ładowaniem dwukierunkowym z wielu doniesień wiemy, że Apple planuje je zastosować w swoich urządzeniach, kwestią pozostaje tylko, kiedy i które z opracowywanych rozwiązań ostatecznie trafią do elektroniki firmy z Cupertino.

PROMOCJA: AirPods 3 w bardzo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: