Kuo: iPhone otrzyma aparat peryskopowy w 2023

Redakcja   9 marca 2021

Od dawna słyszymy, że Apple planuje zastosować w iPhonie aparat peryskopowy, który oferuje znacznie większy zoom optyczny niż klasyczy układ optyczny. Analityk Ming-Chi Kuo podał dzisiaj datę, kiedy taki peryskop ma się pojawić w smartfonie z Cupertino.

berrolia

iPhone 15 (2023) z aparatem peryskopowym

Z informacji uzyskanych przez Kuo wynika, że pierwszym iPhonem z aparatem peryskopowym będzie model z 2023 r. Roboczo nazywamy go na razie „iPhone 15”. Ma oferować co najmniej 10-krotny zoom optyczny.

Jak to działa?

Zoom optyczny wymaga umieszczenia w obiektywie dodatkowych soczewek, które przez ruch (przód/tył) pozwalają na powiększenie fotografowanych obiektów, działając tym samym dokładnie tak samo, jak szkło powiększające.

Problemem w iPhone’ach, ale także we wszystkich innych smartfonach jest fakt, że obiektyw aparatu jest bardzo mały i przy tym bardzo krótki. W praktyce oznacza to, że można w nim zmieścić bardzo ograniczoną liczbę soczewek, a ich ruch również może odbywać się w niewielkim zakresie.

Dlatego właśnie zoomy optyczne w smartfonach są niewielkie, a na rynku dostępne są dodatkowe, nakładane obiektywy, które znacznie zwiększają możliwości optycznego przybliżania aparatów.

Aparat peryskopowy

Rozwiązaniem tych wszystkich ograniczeń jest aparat peryskopowy. Co do zasady działa on w smartfonach dokładnie tak samo, jak w klasycznym peryskopie, tyle że jego elementy są znacznie zminiaturyzowane.

W przeciwieństwie do „zwykłego” zoomu optycznego w smartfonach, gdzie matryca i wszystkie soczewki obiektywu ułożone są w równolegle w jednej linii, w aparacie peryskopowym matryca i większa część soczewek jest ułożona prostopadle do obiektywu.

fot. standardowe umieszczenie soczewek w jednym aparacie i peryskopowy układ soczewek w drugim aparacie smartfona Oppo

Obraz wpadający przez zewnętrzną soczewkę obiektywu jest tu załamywany przez pryzmat lub lustro i pod kątem 90 stopni przechodzi przez zestaw soczewek, by finalnie trafić do matrycy, która również ułożona jest prostopadle do obiektywu.

Pozwala to na zmieszczenie w smartfonie większej liczby soczewek i na większy ruch soczewek powiększających.

Dzieje się tak, ponieważ ograniczeniem nie jest grubość smartfona, a jego szerokość lub długość.W praktyce możliwe więc jest uzyskanie zoomu optycznego o wartościach znacznie większych niż dwukrotna.

fot. przykład zdjęcia bez zoom (górne zdjęcie), zdjęcia wykonanego z zoomem optycznym x10 (lewe dolne) i z zoomem cyfrowym x10 (prawe dolne)

Obecnie aparat peryskopowy w swoich smartfonach stosują już między innymi Samsung i Huawei, pozwalając uzyskać prawdziwy zoom optyczny na poziomie x5 i tzw. zoom hybrydowy, będący skrzyżowaniem zoomu optycznego i cyfrowego na poziomie x10 (w tego typu zoomie utrata jakości jest stosunkowo niewielka w porównaniu do zwykłego zoomu cyfrowego).

Na wakacje z nową baterią – w iSpot wymienisz baterię w iPhonie 30% taniej

 

Źródło

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: