Nowa technologia mocno odmieni wygląd iPhone’a 15

Tomek Czech   23 marca 2022

Od dawna wiemy, że Apple pracuje nad umieszczeniem systemu rozpoznawania twarzy Face ID oraz przedniej kamery pod ekranem, żeby pozbyć się notcha i nie musić stosować otwórów w wyświetlaczu, które mamy zobaczyć w tegorocznych iPhone’ach 14. Dziś pojawiły się informacje, z których wynika, że podekranowe Face ID zadebiutuje w przyszłym roku, wraz z premierą iPhone’a 15.

berrolia

iPhone 15 z Face ID pod ekranem?

Specjalistyczny południowokoreański serwis The Elec podaje dzisiaj, że w przyszłorocznych iPhone’ach z serii „pro”, czyli w iPhonie 15 Pro i iPhonie 15 Pro Max wszystkie elementy systemu rozpoznawania twarzy zostaną umieszczone pod ekranem.

Według źródeł The Elec, umożliwiającą to technologię zapewni Samsung, który wcześniej zastosuje ją w swoich składanych smartfonach, które pojawią się w sprzedaży w 2023 r. Jesienią przyszłego roku opracowana przez Samsunga technologia ma trafić do pierwszych iPhone’ów.

Koreańczycy mają obecnie pracować nad nową technologią wspólnie z kanadyjską firmą OTI Lumionics. Rozwiązanie umożliwiające ukrycie Face ID pod wyświetlaczem ma być podobne do tego stosowanego obecnie w Galaxy Z Fold 3, w którym pod ekranem jest umieszczona przednia kamera – przykrywający ją fragment wyświetlacza charakteryzuje się bardzo niską gęstością pikseli, co umożliwia kamerze „widzenie” przez ekran, choć obraz nie jest najlepszej jakości.

Dlatego technologia ta musi zostać udoskonalona, żeby zapewnić niezawodne działanie w iPhone’ach 15. Poza tym będzie stosowana wyłącznie dla systemu rozpoznawania twarzy – przednia kamera Face Time ma być nadal umieszczona w niewielkim okrągłym otworze w wyświetlaczu („nadal”, ponieważ takie rozwiązanie mamy po raz pierwszy zobaczyć w tym roku w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max).

Zaraz po pojawieniu się doniesień The Elec zareagował na nie ekspert rynku wyświetlaczy Ross Young, który ostudził nieco nastroje – co prawda potwierdził, że Apple już niedługo zacznie testować takie rozwiązanie, ale zastosowanie go w iPhonie będzie według niego możliwe najwcześniej w 2024 r. wraz z premierą iPhone’a 16.

Mac od ręki i w super cenie!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: