Raport: Apple Watch również otrzyma funkcję komunikacji satelitarnej

Tomek Czech   13 kwietnia 2022

Od dawna wiemy, że Apple planuje dodanie do iPhone’a funkcji łączności satelitarnej. Może być w nią wyposażony już tegoroczny iPhone 14. Okazuje się, że komunikacja satelitarna ma trafić też do smartwatcha z Cupertino. Być może już jesienią do Apple Watch Series 8.

berrolia

Apple Watch z łącznością satelitarną

O nowej funkcji Apple Watcha donosi Mark Gurman z Bloomberga, znany z dobrych, wiarygodnych kontaktów w samym Cupertino.

Z jego informacji wynika, że Apple planuje dodanie funkcji komunikacji satelitarnej zarówno do iPhone’a, jak i do Apple Watcha. W telefonie funkcjonalność może pojawić się już w tym roku. Nie wiadomo, kiedy trafi do zegarka, ale nie jest wykluczone, że będzie ją posiadał Apple Watch Series 8, którego premiera spodziewana jest jesienią.

Tak jak w przypadku iPhone’a, łączność satelitarna w Apple Watchu będzie ograniczona do sytuacji alarmowych (przynajmniej początkowo) i posłuży do wysyłania wiadomości tekstowych lub alertu SOS, kiedy wypadek zdarzy się w miejscu pozbawionym łączności komórkowej.

Gurman podawał, że Apple pracuje nad dwoma funkcjami związanymi z komunikacją satelitarną w sytuacjach alarmowych:

  • pierwszą z nich mają być wiadomości alarmowe wysyłane nawet bez zasięgu sieci komórkowej z poziomu aplikacji iMessage. Będzie je można wysyłać do naszych kontaktów alarmowych oraz do policji, pogotowia czy straży pożarnej. Takie wiadomości będą oznaczone szarym kolorem (wiadomości iMessage mają kolor niebieski, a zwykłe SMSy kolor zielony);
  • druga funkcja ma dotyczyć automatycznego raportowania o większych wypadkach, jak katastrofa lotnicza czy morska.

Informatorzy Gurmana nie wykluczją, że Apple umieści swoje własne satelity na bliskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit – LEO), ale nie stanie się to wcześniej niż za kilka lat.

O nowościach, których możemy się spodziewać w watchOS 9 przeczytasz tutaj.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: