Przeciek: Apple podniesie cenę wszystkich modeli iPhone’a 14 o 100 dol. Jak będzie cena w Polsce?

Łukasz Bernaczyk   11 lipca 2022

Zarówno obecna sytuacja gospodarcza na świecie, jak i najnowsze informacje dotyczące cen tegorocznych iPhone’ów 14 nie napawają optymizmem. Ceny tegorocznych smartfonów Apple mają zostać znacząco podniesione – najtańszy z nich może kosztować blisko 5 tys. zł!

berrolia

iPhone 14 – wyższa cena

Od wielu miesięcy wszyscy doświadczamy negatywnych skutków szaleńczo rosnącej inflacji i cen w zasadzie wszystkiego od prądu, gazu i paliwa począwszy, aż po jedzenie, usługi, czy materiały budowlane.

Wzrosty te to zjawisko ogólnoświatowe, które dotknęło również Apple w postaci wyższych kosztów produkcji oraz utrzymania sieci sprzedaży. Droższe półprzewodniki, droższy transport i wyższe koszty pracownicze Apple najprawdopodobniej będzie musiało przełożyć na swoich klientów.

Od dłuższego czasu mówi się, że nadchodzące iPhone’y 14 również zdrożeją (tak, jak ostatnio zdrożały niemal wszystkie Maki), kwestią jest tylko to, które modele i o ile.

Kilka dni temu Dan Ives z Wedbush Securities w wywiadzie dla Te Sun powiedział, że powinniśmy się spodziewać podwyżki w wysokości 100 dolarów, która dotyczyć będzie wszystkich modeli iPhone’a 14. Analityk twierdzi tak w oparciu o swoje źródła w łańcuchu dostaw Apple.

iPhone 14 – cena w Polsce

Biorąc pod uwagę bardzo wysoki kurs dolara, w Polsce w takim wypadku podwyżka cen iPhone’ów 14 wynosiłaby minimum 500 zł.

Jeżeli dodatkowo uwzględnimy fakt, że z tegorocznej linii zniknie najtańszy model mini, w miejsce którego pojawi się większy i droższy model Max, to po podwyższcie najtańszym smartfonem z całej linii byłby iPhone 14, którego cena oscylowałaby w granicach 4699 zł!

Zakładając podwyżkę 100 dol. na każdym z modeli i przeliczając to na 500 zł (a biorąc pod uwagę standardowy przelicznik Apple może to być znacznie więcej…), ceny wszystkich iPhone’ów 14 w podstawowych konfiguracjach wyglądałyby następująco:

  • iPhone 14 –  cena od 4699 zł
  • iPhone 14 Max – cena od 5199 zł (cena szacowana na podstawie dotychczasowych przecieków)
  • iPhone Pro 14 – cena od 5699 zł
  • iPhone 14 Pro Max – cena od 6199 zł

SANTA WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Drugą możliwością, o której wspomina inny analityk – Ben Wood z CCS Insight, jest podwyżka tylko na modelach „pro”. Apple może bowiem stwierdzić, że tak duża podwyżka na podstawowych modelach iPhone 14, które z założenia mają być tańszymi flagowcami, może bardzo mocno zmniejszyć ich sprzedaż.

W takim wypadku ceny całej linii iPhone’a 14 wyglądałyby tak:

  • iPhone 14 –  cena od 4199 zł
  • iPhone 14 Max – cena od 4699 zł
  • iPhone Pro 14 – cena od 5699 zł
  • iPhone 14 Pro Max – cena od 6199 zł

Za takim cennikiem przemawia fakt, że iPhone 14 i iPhone 14 Max będą posiadały bardzo ograniczoną liczbę nowości w stosunku do obecnych iPhone’ów 13. Nie otrzymają one nawet nowego układu A16 Bionic, który trafi do wersji „pro”, lecz jedynie nieco mocniejszą wersję A15 Bionic.

Ostatecznie o rzeczywistych cenach całej linii iPhone’a 14 przekonamy się we wrześniu, kiedy spodziewana jest ich premiera.

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: