iPhone 14 Pro Max – nowy król długości czasu pracy na baterii

Tomek Czech   13 września 2022

Pamiętacie, jak iPhone Xr był promowany przez Apple, jako model “z najlepszą baterią w historii iPhone’a”? To były czasy! Ale teraz są lepsze – najnowszy iPhone 14 Pro Max działa na baterii prawie dwa razy dłużej niż iPhone Xr. Większy z tegorocznych modeli “pro” jest wśród telefonów Cupertino nowym królem pod względem czasu działania na jednym ładowaniu.

berrolia

iPhone 14 Pro Max – czas pracy na baterii

Przez lata Apple systematycznie wydłużało czas pracy iPhone’a na baterii, ale w ubiegłym roku nastąpił przełom – czas pracy na jednym ładowaniu iPhone’ów 13 zwiększył się w stosunku do iPhone’ów 12 skokowo: o 2-4 godziny w przypadku dwóch tańszych modeli i aż o 5-8 godzin w przypadku modeli “pro”.

Potwierdziły to testy, które pokazały, że iPhone’y 13 pokonały pod tym względem androidową konkurencję. iPhone 13 Pro Max okazał się najdłużej działającym na baterii smartfonem na rynku.

Teraz wyprzedził go iPhone 14 Pro Max – inżynierom z Cupertino udało się uzyskać w tym modelu dodatkową godzinę na baterii względem poprzednika.

Apple od dawna traktuje “odtwarzanie wideo” jako główny wyznacznik czasu pracy danego modelu na baterii.

Podaje jeszcze inne parametry, jak odtworzenie wideo w streamingu i odtwarzanie audio – w tych dwóch przypadkach deklarowany czas pracy pracy na jednym ładowaniu iPhone’a 14 Pro Max nie zmienił się w porównaniu z iPhonem 13 Pro Max.

Zamów iPhone’a 14 Pro w przedsprzedaży z dostawą już 16.09!

Należy się więc spodziewać, że tegoroczny model Pro Max tylko nieznacznie poprawił osiągi względem poprzednika. Ale i tak jest to spore osiągniecie, biorąc pod uwagę wiele nowych energochłonnych komponentów i funkcji do obsłużenia, na czele z jaśniejszym, niegasnącym wyświetlaczem.

Oprócz zastosowania najnowszej technologii LTPO, pozwalającej na uzyskanie minimalnej częstotliwości odświeżania 1 Hz i optymalizacji iOS 16 pod nowe model i jego funkcje, dłuższy czas pracy na baterii jest zapewne możliwy również dzięki bardziej energooszczędnemu procesorowi A16 Bionic wykonanemu po raz pierwszy w litografii 4 nm.

Co ciekawe, iPhone 14 Plus, który posiada baterię o niemal identycznej pojemności co iPhone 14 Pro Max (4325 mAh vs. 4323 mAh) i wyświetlacz takiej samej wielkości (6,7″), a w dodatku nie posiada funkcji niegasnącego ekranu “always-on”, działa na baterii znacząco krócej od modelu Pro Max – aż o 3 godziny (26 godz. vs. 29 godz.). Decydujący o długim czasie pracy na baterii wydaje się więc być zarówno ekran 1 Hz oraz układ A16 Bionic, w które wyposażony jest iPhone 14 Pro Max, a których nie znajdziemy w iPhonie 14 Plus.

Podobną różnicę w czasie pracy na baterii (3 godziny) obserwujemy pomiędzy dwoma modelami 6,1-calowymi – iPhone 14 i iPhone 14 Pro. Ten pierwszy działa na jednym ładowaniu 20 godzin, podczas gdy wersja “pro” aż 23 godziny.

PRZEDSPRZEDAŻ: Nowy MacBook Pro z M2 Pro lub M2 Max - zamów teraz

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: