5G: dlaczego to jedyny słuszny wybór dla gracza?

Redakcja   31 października 2022

Udział usług w chmurze rośnie w olbrzymim tempie; nie pozostaje to również bez wpływu na sektor gamingowy. Producenci gier komputerowych oferują coraz to bardziej zaawansowane, ale jednocześnie wymagające pod względem sprzętowym gry. Dostęp do ultraszybkiego internetu niweluje potrzebę inwestowania w potężne karty graficzne, których koszt stanowi nawet kilkadziesiąt procent najlepszych komputerów dla graczy.

berrolia

Co to jest cloud gaming?

Cloud gaming jest usługą, która wykorzystuje specjalnie do tego przygotowane serwery, aby dostarczały interaktywny obraz. Użytkownik płaci abonament i w zamian za to otrzymuje streaming; trochę przypomina to streaming video jak w popularnej usłudze VOD, jednak różnica polega na tym, że zamiast filmu, który biernie oglądamy, streamujemy grę. Pierwszymi firmami, które porwały się na zaproponowanie tego rozwiązania szerszemu gronu odbiorców były OnLive i Gakai. Jednak dość szybko zostały wchłonięte przez gigantów, głównie PlayStation Now i GeForce Now. Dlaczego zatem wszyscy nie korzystamy z tego rozwiązania? Cóż, problemem pozostaje przepustowość internetu i ograniczenia, jakie narzuca 4G. Z odsieczą zmierza już 5G, które w krótkiej przyszłości, jak przewidują specjaliści, zupełnie zrewolucjonizuje rynek gier.

Już teraz dzięki technologii 5G możliwe jest włączenie na smartfonach bardzo wymagających tytułów i to w rozdzielczości 4K i bez lagów. A te, jak każdy gracz wie, potrafią zamienić rozgrywkę w koszmar.

Jak grać, aby pograć?

Gry multiplayer są obecnie najpopularniejszą formą gry i zdecydowana większość graczy poświęca swój czas takim tytułom jak Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty, League of Legends, Apex Legends czy nawet nieśmiertelny World of Warcraft. Lagi, czyli opóźnienia oraz zbyt wysoki ping w takich grach nie tylko są irytujące i przeszkadzają w zagłębieniu się w świat gry, ale po prostu znacznie wpływają na szanse gracza. “Przycinki” dają znaczną przewagę rywalom i gdy są częste, uniemożliwiają płynną rozgrywkę.

Z tego względu przez lata za króla internetu dla graczy uważane były łącza światłowodowe, czyli tzw. internet “po kablu”. Szkopuł w tym, że nie wszędzie łącze tego typu jest doprowadzone, często bywa horrendalnie drogie, a dodatkowo wiąże się z potrzebą podpisania umowy na długi okres czasu. Jeśli graczem jest osoba młoda, która często zmienia miejsce zamieszkania lub po prostu podróżuje, wiązanie się takim abonamentem jest najzwyczajniej nieopłacalne. Znacznie lepiej, zarówno pod względem cenowym, jak i praktycznym, wypada wysokiej jakości internet mobilny dla graczy. Jak jednak taki znaleźć?

Sensowny internet mobilny dla graczy, czyli uwaga na “ultraszybkie i nielimitowane łącza”

Abonament na internet mobilny dla graczy przede wszystkim powinien oferować technologię 5G. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wciąż nie wszyscy operatorzy mają 5G w swoich ofertach. To prawda, że nadal nie cała Polska pokryta jest zasięgiem 5G (to, czy w Twojej lokalizacji jest dostępna ta technologia sprawdzisz na https://otvarta.pl/), jednak w niedalekiej przyszłości będzie to standard technologiczny, a nie “nowinka”. We wszystkich dużych miastach, a nierzadko również w mniejszych miejscowościach, w których np. nie ma łącz światłowodowych, 5G już działa, umożliwiając pracę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Szukając najlepszego abonamentu często łapiemy się niestety na różne slogany reklamowe, za którymi tak naprawdę nie stoi pokrycie w faktach. Dotyczy to zwłaszcza rodziców, szukających np. idealnego abonamentu dla dziecka, które jest zawołanym graczem MMORPG. Jeśli nie wiesz, jakie warunki powinien spełniać niezawodny internet, który sprawdzi się w rozgrywkach online, to zapamiętaj, że najlepszy i najtańszy abonament to taki, który faktycznie realizuje obietnice. Częsty chwyt marketingowy polega na tym, że “nielimitowany internet” odnosi się do dostępu do internetu, ale niekoniecznie w jakości LTE/5G. W efekcie po wykorzystaniu pakietu internetowego, przepustowość i szybkość łącza drastycznie spada. Na tyle, że korzystanie z internetu w sposób codzienny jest utrudnione, a o graniu w gry można w ogóle zapomnieć. Dlatego koniecznie okazuje się wykupienie dodatkowo płatnego jednorazowego pakietu na kilka GB, co oczywiście przekłada się na wzrost ostatecznego miesięcznego rachunku. Nie ma to nic wspólnego z taniością i nieograniczonymi możliwościami.

Jak uniknąć takiej sytuacji? Ufać wyłącznie transparentnym operatorom, którzy dokładnie określają wielkość pakietu internetowego i pomagają dobrać taki, który będzie odpowiadał zapotrzebowaniu. W wypadku graczy najlepszą ofertą okaże się 200GB, z możliwością dodatkowego przesyłu 200GB w godzinach nocnych (taką ofertę ma Otvarta). Mobilny internet w technologii 5G zapewni szybką, pozbawioną lagów, satysfakcjonującą rozgrywkę i to w dowolnym (będącym w zasięgu 5G i LTE) miejscu.

5G a gry: co warto wiedzieć?

Jeszcze kilka lat temu do tematu internetu mobilnego i gier można było podchodzić ze sporym dystansem. Obecnie jednak sieć piątej generacji kojarzona jest głównie z uniwersalnością i elastycznością: dzięki internetowi 5G możliwe jest granie zarówno na laptopie, jak i komputerze stacjonarnym, tablecie czy smartfonie poza domem. Dzięki cloud gamingowi miłośnicy gier nie są ograniczeni jedynie do tytułów przeznaczonych na urządzenia mobilne (a zatem “lżejszych” i o mniejszych wymaganiach sprzętowych), ale też potężnych tytułów kojarzonych do tej pory z “kosmicznymi” komputerami stacjonarnymi.

5G jest idealnym rozwiązaniem wszędzie, gdzie nie ma dobrej infrastruktury światłowodowej i dla tych, którzy lubią być niezależni. Fakt, że opóźnienia przy sieci piątej generacji nie przekraczają 10 ms to prawdopodobnie najlepsza reklama dla każdego, kto lubi gry multiplayer o dynamicznych rozgrywkach.

Profesjonalny internet 5G od Otvarta

Otvarta jest jednym z pierwszych operatorów, który zaproponował konsumentom technologię 5G na terenie Polski. Żaden z dostępnych krajowych operatorów nie oferuje internetu mobilnego w tak wielu opcjach, jak Otvarta i do tego w tak atrakcyjnych cenach. Dodatkowym plusem rozwiązań oferowanych przez Otvarta jest to, że użytkownik nie jest związany umową na określony z góry czas, tylko jest to umowa bezterminowa. Dzięki temu umowę można rozwiązać w dowolnym terminie. Co prawda wybierając telefon czy internet “na kartę” również nie jesteśmy związani umową, jednak zazwyczaj telefony na kartę (szczególnie w przypadku internetu mobilnego) są nieopłacalne pod względem ekonomicznym. Należy także pamiętać o kolejnych doładowaniach telefonicznych i śledzić stan karty: w przypadku abonamentu dostajemy regularnie dokładnie to, za co płacimy.

Reasumując, obecna technologia 5G jest najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na szybkim, niezawodnym internecie gwarantującym zbliżone do zerowych wartości opóźnienia. Z pewnością będą to gracze, ale także pracujący zdalnie czy po prostu wymagający użytkownicy sieci. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź otvarta.pl

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

***

Materiał partnera.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: