iOS 16.2 i iOS 16.3 – znamy orientacyjne daty premiery i niektóre nowe funkcje

Łukasz Bernaczyk   31 października 2022

Najnowszy newsletter od znanego redaktora Bloomberga, Marka Gurmana, przynosi sporo ciekawych informacji na temat nadchodzących dystrybucji systemów iOS 16 oraz iPadOS 16. Pierwsza z większych aktualizacji, oznaczona numerkiem 16.2, pojaw się w połowie grudnia, przynosząc kilka ważnych nowości. Natomiast finalną wersję iOS 16.3 zobaczymy w lutym lub marcu przyszłego roku.

berrolia

iOS 16.2 i iPadOS 16.2 – premiera w połowie grudnia

Gurman podaje, że według dochodzących do niego informacji, oficjalna premiera iOS 16.2 oraz iPadOS 16.2 zaplanowana jest jeszcze przed tegorocznymi świętami, gdzieś w okolicach połowy grudnia.

Przypomnę, że w ubiegły poniedziałek światło ujrzała pierwsza deweloperska wersja beta systemu iOS/iPadOS 16.2. Znalazło się w niej kilka nowości, które z pewnością znajdziemy także w finalnej wersji tych systemów.

W iOS/iPadOS 16.2 developer beta 1 pojawiła się nowa aplikacja Freeform, którą Apple zapowiadało jeszcze podczas czerwcowej konferencji WWDC ’22. Apka służy do pracy zespołowej w czasie rzeczywistym na jednym dokumencie.

Drugą dużą nowością iOS/iPadOS 16.2 beta 1 jest przeprojektowana i przepisana na nowo aplikacja Dom, która dzięki nowej architekturze kodu ma działaś szybciej i stabilniej, szczególnie w inteligentnych domach z wieloma smart akcesoriami.

W iOS/iPadOS 16.2 ma także pojawić się dodatkowa opcja funkcji Wydarzenia na żywo (Live Activities), która umożliwi śledzenie na żywo na zablokowanym ekranie (lub w Dynamic Island w iPhone 14 Pro i 14 Pro Max) niektórych rozgrywek sportowych bezpośrednio z aplikacji TV.

Do nowych systemów operacyjnych iPhone’a i iPada ma także trafić nowy widżet dla ekranu blokady, pozwalający śledzić i analizować sen użytkownika.

Fot. MacRumors

Kolejną nowinką w iPadOS 16.2 jest wsparcie funkcji Stage Manager dla zewnętrzych monitorów podłączonych do iPada. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik może podłączyć zewnętrzny monitor do iPada i używać za pomocą Stage Managera do ośmiu aplikacji jednocześnie.

Ponadto systemy iOS oraz iPadOS w wersji 16.2 beta 1 otrzymały kilka mniejszych nowości, jak rozszerzone wsparcie dla technologii ProMotion, czy delikatne zmiany wizualne.

iOS 16.3 w lutym/marcu 2023 wraz z macOS Ventura

Na informacjach o systemie iOS/iPadOS 16.2 newsletter Marka Gurmana się jednak nie kończy. Redaktor Bloomberga wskazał również planowaną przez Apple datę premiery iOS/iPadOS 16.3.

Ma ona nastąpić w lutym lub marcu 2023 roku, razem z premierą macOS Ventura 13.3, która z kolei ma towarzyszyć premierze nowych MacBooków Pro 14″ i 16″ z układami M2 Pro oraz M2 Max.

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: