Wszystkie nowości w iOS 16.2 i iPadOS 16.2 beta 1

Łukasz Bernaczyk   26 października 2022

W poniedziałkowy wieczór Apple udostępniło finalną, publiczną wersję systemu iOS 16.1 oraz iPadOS 16.1, natomiast wczoraj wieczorem deweloperzy otrzymali dostęp do iOS 16.2 beta 1 oraz iPadOS 16.2 beta 1. Zobaczmy, jakie nowości znalazły się w aktualizacji 16.2 dla iPhone’ów i iPadów.

berrolia

iOS 16.2 i iPadOS 16.2 beta 1 – przegląd nowości

Aplikacja Freeform

Po raz pierwszy o aplikacji Freeform Apple wspomniało podczas tegorocznej konferencji WWDC ’22.

Freeform to nowa, zaawansowana aplikacja do pracy zespołowej udostępniająca elastyczne obszary robocze. Pozwala użytkownikom obserwować wprowadzane zmiany, dzielić się materiałami i pracować zespołowo w jednym miejscu, bez trudności związanych z różnymi układami lub rozmiarami strony.

Ponadto Freeform w pełni obsługuje Apple Pencil. Użytkownicy mogą przeglądać treści dodawane lub edytowane przez inne osoby, a jednocześnie współpracować nad nimi w czasie rzeczywistym.

Nowa architektura aplikacji Dom

Programiści Apple przeprojektowali kod aplikacji Dom, wprowadzając nową architekturę, dzięki której apka ma działać szybciej i stabilniej, szczególnie w inteligentnych domach z wieloma smart akcesoriami.

 

Konwersja do nowej architektury możliwa jest dopiero po aktualizacji do oprogramowania w wersji 16.2 wszystkich naszych HomePodów widocznych w aplikacji Dom i/lub połączonych z naszym kontem iCloud.

Udostępniony w poniedziałek iOS 16.1 wprowadził wsparcie dla Matter – nowego standardu łączności w inteligentnym domu,  który umożliwia współdziałanie wielu różnych inteligentnych akcesoriów domowych w różnych ekosystemach.

Wsparcie Stage Managera dla zewnętrzych wyświetlaczy podłączonych do iPada

Ta nowość ta również była zapowiadana podczas tegorocznej konferencji WWDC. Początkowo nawet trafiła do wersji beta iPadOS, jednak szybko została z niej usunięta.

Teraz wraca wraz z iPadOS 16.2 developer beta 1. Dzięki tej funkcjonalności użytkownik może podłączyć zewnętrzny monitor do iPada i używać za pomocą Stage Managera do ośmiu aplikacji jednocześnie.

Niestety funkcja ta ograniczona jest wyłącznie do iPadów z układami M1 oraz M2.

Przypadkowe połączenia SOS

Wygląda na to, że Apple zbiera od użytkowników iOS 16.2 beta 1 i iPadOS 16.2 beta 1 informacje na temat niezamierzonych, przypadkowych połączeń alarmowych. Prawdopodobnie w przyszłości, po przeanalizowaniu odpowiedniej ilości danych, zdecyduje się wprowadzić jakiegoś rodzaju zabezpieczenie, mające na celu wyeliminowanie tego typu połączeń SOS.

Rozszerzone wsparcie dla technologii ProMotion 120 Hz

Na iPhone’ach i iPadach posiadających wyświetlacze obsługujące technologię ProMotion z odświeżaniem do 120 Hz, system operacyjny oraz aplikacje podczas animacji będą teraz wykorzystywały większą częstotliwość odświeżania ekranu.

Zmiana wizualna w sekcji Uaktualnienia

Drobna zmiana dotycząca tekstu wyświetlanego w sekcji Uaktualnienia, który informuje użytkownika o obecnie zainstalowanej na iPhonie/iPadzie wersji systemu operacyjnego. Teraz oznaczenie zainstalowanego systemu operacyjnego jest pogrubione, co czyni je bardziej czytelnym

To wszystkie nowości odnalezione do tej pory w iOS 16.2 beta 1 oraz iPadOS 16.2 beta 1. Jeżeli dowiemy się o kolejnych nowościach, z pewnością zaktualizujemy ten wpis.

Mac od ręki i w super cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: