Kiedy najlepiej kupić iPhone’a? Są nowe badania

Tomek Czech   30 listopada 2022

Ceny tegorocznych iPhone’ów zwalają z nóg. Znacznie podrożały nie tylko flagowe model “pro”, ale też dwie tańsze wersje – najtańszy nowy iPhone kosztuje już ponad 5 tys. zł (iPhone 14, 128 GB – 5199 zł), a cena najdroższego po raz pierwszy przekroczyła granicę 10 tys. zł (iPhone 14 Pro Max, 1 TB – 10499 zł). Największym winowajcą jest słaby polski złoty w racji do dolara. W Stanach Zjednoczonych ceny nowych iPhone’ów są dokładnie takie same, jak przed rokiem.

Wiele osób decyduje się odczekać jakiś czas od premiery nowego modelu, żeby kupić go taniej. Kiedy zrobić to najlepiej? Sprawę zbadało Brandly360.

berrolia

Kiedy najlepiej kupić iPhone’a?

Brandly360 to narzędzie m.in. do monitoringu cen i treści w sklepach internetowych w czasie rzeczywistym. Pozwala sprawdzać na bieżąco ceny i dostępność produktów.

Analitycy Brandly360 przeanalizowali zmianę cen iPhonów na przestrzeni ostatnich miesięcy, żeby odpowiedzieć na pytanie, kiedy możemy kupić je w najniższej cenie. Pod uwagę wzięli różne modele iPhone 13.

Z analizy wynika, że najlepszym miesiącem na zakup iPhone’a 13 był czerwiec. Wówczas praktycznie wszystkie wersje osiągnęły najniższą cenę – iPhone 13 128 GB kosztował wówczas 3990 zł, iPhone 13 256 GB – 4375 zł, a iPhone 13 Pro 1 TB – 6995 zł.

Brandly360 prześledziło też zmieniające się ceny smartfonów Samsunga, biorąc pod uwagę modele Galaxy A13, M22, M23, S21, S22 Ultra, S22+ oraz Z Fold 3.

Ceny Samsungów zmieniały się inaczej niż ceny iPhone’ów. W tym przypadku najlepszym miesiącem na zakup był październik. Samsung Galaxy S22 Ultra 128 GB był aż o 1399 zł tańszy w październiku niż w marcu, choć swoją najniższą cenę – 3900 zł osiągnął w sierpniu. Największe różnice w cenie widać na przykładzie Samsung Galaxy Z Fold 3: jego pierwotna wartość – 8055 zł – zmieniała się z miesiąca na miesiąc. W ciągu roku spadła aż do 5590 zł.

W przypadku iPhone’ów wszystko zmieniła znaczna podwyżka cen w tym roku. Dotychczas najlepszą porą na zakup iPhone’a była jesień, kiedy ceny starszych modeli spadały po premierze nowych. Potwierdzały to badania.

Jak wynika z badań Kantar: Smart Barometr 2022, pond 80% Polek i Polaków wymienia telefon co dwa lata lub rzadziej. To samo badanie wykazało, że aż 40% z nas chciałoby nowy model kupować co 1,5 roku, albo częściej.

Na ThinkApple śledzimy dostępność iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max dla tych, którzy chcieliby jak najszybciej dostać te trudno dostępne teraz modele – zobacz tutaj.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: