Czy warto kupić iPhone’a podczas wakacji? Zobacz, jak spadały ceny poszczególnych modeli od momentu premiery

Tomek Czech   30 czerwca 2021

Nowe iPhony mają premierę każdego roku we wrześniu-październiku (czasem nawet w listopadzie). Istnieje przekonanie, że tuż po premierze nowego modelu iPhone’a starszy możemy kupić znacznie taniej. Jeśli konsumentowi nie zależy na posiadaniu najnowszej wersji smartfona z Cupertino, zazwyczaj wstrzymuje się z zakupem w czasie wakacji, licząc na obniżki po premierze nowego modelu. Czy to najlepsza strategia na tańsze zakupy? Być może iPhone’y tanieją już w wakacje?

Dzięki narzędziu bazy danych Dealavo sprawdziliśmy, czy starsze modele tanieją wcześniej? Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, czy niektóre modele (sprzed 2-3 lat) tanieją w innym czasie niż modele z zeszłego roku.

berrolia

Aby odpowiedzieć na tytułowe pytanie zebraliśmy różne modele iPhone’ów wprowadzone na rynek w ostatnich latach i prześledziliśmy ich zmiany cen. Badaliśmy średnie ceny danego modelu na dany dzień i sprawdzaliśmy trendy cenowe.

Metodologia

Aby każdy z modeli miał taki sam wpływ na trend, zaindeksowaliśmy ceny wszystkich omawianych produktów do 100, gdzie 100 to średnia cena z kwietnia po premierze. Analizowaliśmy średni index za miesiąc, od maja do października, za lata 2017- 2020, dla każdego omawianego modelu i wyciągnęliśmy średnią z miesięcy. W ten sposób możemy zaobserwować trend dla wakacji danego roku, gdzie zmiana ceny każdego produktu ma taki sam wpływ na ogólny trend, bez znaczenia jaka jest jego cena (dzięki temu, np. spadek ceny iPhone’a Pro Max o 5% ma taki sam wpływ na ogólny trend, jak obniżka ceny dużo tańszego iPhone SE) .

Ceny iPhone’ów w wakacje

Na wykresach możemy zaobserwować, że trendy w poszczególnych latach są bardzo podobne. W każdym roku widzimy delikatny spadek cen aż do sierpnia, a następnie mocniejszy spadek w kolejnych miesiącach. Oznacza to, że statystycznie ceny nie rosną w wakacje, lecz i tak warto poczekać na spadek cen po premierach nowych modeli, które odbywają się we wrześniu lub październiku.

Trend trendem, ale jest to duża generalizacja. Sprawdźmy więc, jak wyglądały zmiany cen historycznie, dla każdego z wybranych modeli.

iPhone 6 (32 GB)

Premiera w 2014

Moglibyśmy się spodziewać, że 3 lata po premierze cena iPhone’a jest już stabilna i powoli spada. Nie jest to takie oczywiste w przypadku modelu iPhone 6. W wakacje 2017, czyli około 2,5 roku po premierze, cena w dalszym ciągu mocno się zmieniała. Średnia cena przez wakacje wynosiła około 1779 zł (w połowie sierpnia była okazja trafić telefon taniej nawet o średnio 280 zł). Co ciekawe, utrzymała się ona do końca listopada i mocno spadła w lutym 2018 – o ponad 200 zł.

Następnie, przez 2 i pół roku cena była bardzo stabilna (z pominięciem okresów braku dostępności modelu pod koniec 2018 roku, gdy ceny wzrosły o nawet 600 zł). Duży spadek cen mogliśmy zaobserwować w wakacje 2020, gdy średnia wartość ofert na rynku spadła z 1374 do nawet 1149 zł. Aktualnie taka średnia cena dalej jest aktualna.

iPhone 6s Plus (32 GB)

Premiera w 2016

W przypadku tego modelu średnie ceny podczas wakacji były bardzo zmienne. Mogliśmy zaobserwować skoki po 700 zł, porównywalne do tych, które były obecne po premierach nowych modeli we wrześniu 2017. Warto więc było wypatrywać okazji, można było mieć w miarę nowy model w swoich rękach co najmniej 2 miesiące wcześniej niż osoby, które czekały na popremierowe promocje.

W 2018 mogliśmy zaobserwować wzrost cen na wakacje, po czym spadek o około 400 zł podczas premier w okolicach września. Pod koniec 2018 roku ceny spadły średnio aż do 1799 zł, lecz chwilę po tym pojawiły się problemy z dostępnością towaru i średnie ceny potrafiły zmieniać się z dnia na dzień nawet o 900 zł.

Po przejściowych problemach na początku roku, przez cały 2019, wraz z wakacjami, nie było zaskoczeń z ceną (ewentualnie widzimy minimalny wzrost cen od lipca). Na wakacje 2020 ceny wzrosły o około 150 zł, co mogło odstraszyć kupujących. Jeśli jednak ktoś sprawdzał na bieżąco ceny, mógł w połowie sierpnia trafić na lepszą okazję, gdyż średnia wartość ofert 16 sierpnia spadła o 400 zł do 1519 zł. Co ciekawe, aktualna średnia cena jest niewiele niższa niż wtedy, gdyż obecnie możemy kupić ten model za średnio 1487 zł.

iPhone SE (32 GB)

Premiera marzec 2016

 

Cena tego modelu była, jak na produkty Apple, bardzo stabilna. W wakacje 2017 widzimy stabilny spadek cen, właściwie aż do końca 2019 roku. Kolejne duże zniżki były około 4 lata po premierze, w lutym 2020, gdy model można było kupić nawet o 400 zł taniej. Co ciekawe, największe promocje można było zaobserwować w lipcu 2020, gdy średnia cena urządzenia spadła do poniżej 500 zł z 924 zł. Próbując kupić ten model warto było więc szukać okazji, gdyż średnie ceny potrafiły spaść nawet o połowę podczas promocji.

iPhone 7 (128GB)

Premiera we wrześniu 2016

Cena tego urządzenia podczas wakacji 2017 była bardzo stabilna. Dopiero po wakacjach, w okolicach premiery iPhone 8, cena spadła o prawie 500 zł. Zarówno podczas wakacji 2018, jak i wakacji 2019 cena modelu była bardzo stabilna i w obu latach spadała we wrześniu (w 2018 o około 300 zł, w 2019 również o około 300 zł).

Ciekawe zjawisko można było zaobserwować w lutym 2020, gdy cena wzrosła nagle o prawie 500 zł. Po tym wzroście powoli maleje, poziom z końca 2019 osiągnęła dopiero we wrześniu 2020. Obecnie widzimy, że ceny okresowo spadają, warto więc szukać dobrych okazji. Średnia cena to jak na razie 1858 zł.

iPhone 8 (64 GB)

Premiera we wrześniu 2017

W trakcie wakacji 2018, rok po premierze, ceny były stabilne, z pojedynczymi promocjami. Po wakacjach (sam początek września) mogliśmy zaobserwować spadek o prawie 300 zł. W 2019 cena powoli malała w trakcie wakacji, lecz prawdziwy spadek nastąpił znów z końcem lata, 17 września, o prawie 450 zł. W wakacje 2020 cena powoli rosła i ponownie we wrześniu spadła o około 300 zł. Co ciekawe, była to nawet większa obniżka niż w przypadku premiery nowego modelu pod koniec roku (obniżka o około 250 zł). Aktualnie cena uległa mocnym zmianom, więc lepiej polować na okazje. Obecnie średnia cena iPhone’a 8 to 1655 zł.

iPhone Xs Max (256 GB)

Premiera wrzesień 2018

Cena iPhone’a Xs Max od samej premiery była bardzo stabilna. Nie wpływały na nią znacząco ani premiery nowych modeli, ani święta promocji typu Black Friday. Cena modelu zaczęła spadać dopiero na początku 2020 roku (ze średnio 5659 zł na 5181 zł). Był to jednak tylko chwilowy trend, gdyż w kwietniu zaczęła ponownie rosnąć, aby osiągnąć najwyższą wartość w środku wakacji 2020 (wyższą nawet niż cena w kwietniu 2019). We wrześniu 2020 średnia wartość ofert zaczęła powoli spadać, a obecnie jest wyjątkowo stabilna. W przypadku historii tego modelu nie widać było jednak znacznych promocji, przez co nie spodziewamy się okazji w te wakacje.

iPhone Xs (64 GB)

Premiera wrzesień 2018

Na wykresie średnich cen możemy zaobserwować, że cena modelu była bardzo stabilna do nawet roku po premierze. Spadek cen rozpoczął się na początku października 2019 i trwał aż do lutego 2020. W wakacje tego roku średnia wartość ofert dostępnych na rynku była nawet o 800 zł wyższa niż w lutym. W przypadku tego modelu warto więc wyczekiwać dłuższych promocji, a patrząc historycznie, nie były one dostępne w wakacje.

iPhone XR (128 GB)

Premiera wrzesień 2018

W przypadku modelu XR sytuacja wygląda bardzo podobnie do modelu Xs. Do września rok po premierze cena była stabilna, po czym, w okolicy premiery nowych modeli, spadła o około 300 zł. Podobnie jak w przypadku niektórych innych modeli, w okresie wakacyjnym cena minimalnie rosła, żeby następnie w okolicach września/października bardziej efektownie spaść (w 2020 nawet o 700 zł).

iPhone 11 (128 GB)

Premiera wrzesień 2019

W przypadku tego modelu też nie ma zaskoczeń. Cena urządzenia była stała mniej więcej do roku po premierze, w okolicach premiery nowych modeli spadła o około 300 zł i od tego czasu jest stabilna, z chwilowymi wzrostami.

iPhone 11 Pro (256 GB)

Premiera wrzesień 2019

Przez pierwszy rok po premierze, podobnie jak w przypadku wielu innych modeli, cena urządzenia była bardzo stabilna. Co ciekawe, w tym przypadku średnie ceny ofert zaczęły spadać już w okolicach wakacji 2020. Trend spadkowy trwał aż do listopada i od tego czasu jest dość stabilny.

iPhone 11 Pro Max (64 GB)

Premiera wrzesień 2019

Patrząc na wykres tego wprowadzonego na rynek w 2019 roku modelu możemy zauważyć, że cena jest wyjątkowo stabilna, nawet prawie 2 lata po premierze. Pojedyncze wzrosty i spadki można nieco skorelować z czasem kolejnych premier, są one jednak jedynie tymczasowe, a ogólny trend cenowy jest stały.

iPhone 12 (128 GB)

Premiera październik 2020

Na sam koniec sprawdźmy, jak wyglądają wykres historyczny średnich cen iPhone’a 12. Zgodnie z przewidywaniami, ceny są bardzo stabilne. Nie zanosi się na to, żeby cena tego urządzenia spadła w okresie wakacyjnym.

Wnioski są jasne: nowszych modeli nie warto kupować w okresie wakacyjnym.

Nie ma tu zaskoczenia – zgodnie z przedstawionymi danymi, pierwsze większe obniżki cen nadchodzą wraz z pojawieniem się na rynku nowego modelu iPhone’a. Warto jednak zauważyć, że na cenę nie wpływają takie święta promocji, jak Black Friday. Ceny są zazwyczaj stabilne i do pierwszych spadków dochodzi pod koniec lata.

Jeśli chodzi o kilkuletnie modele możemy zobaczyć inną tendencję. W przypadku modeli iPhone 6 i 6S dochodziło do poniesienia cen w okresie wakacyjnych, a także do nieregularnych spadków.

Jeśli nie zależy Wam na konkretnym terminie zakupu iPhone’a, tylko czekacie na najbardziej odpowiedni moment, warto prześledzić powyższe wykresy, żeby dowiedzieć się, kiedy ten moment najprawdopodobniej nadejdzie.

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Źródło

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: